Steelpark vám pomôže vyčarovať dúhu v kuchyni

Každý pondelok má Steelpark – park vedy pripravený pre všetkých zVEDAvcov zábavný program na doma, keďže stále zostáva zatvorený. Pokračuje s veselými pokusmi, ktoré si môžete vyskúšať a potom sa zamyslieť nad otázkou, na ktorú môžete odpovedať prostredníctvom FB. Téma na tento týždeň je Dúha v kuchyni.

Na zvládnutie tejto úlohy budete potrebovať papierové kuchynské utierky, potravinárske farbivo alebo farebný tuš či atrament, vodu a šesť priehľadných pohárikov (umelé alebo sklenené).

Do troch pohárov nalejeme vodu tak, aby boli skoro plné. Do zvyšných troch urobíme farebnú vodu – modrú, červenú a žltú. Poháre postavíme do kruhu tak, aby sa farebné striedali s čistými. Kuchynské utierky natrháme a poskladáme ich. Potom ich vložíme do pohárov a dúha je na svete.

Skôr, ako sa zamyslíme nad novou otázkou, je čas zodpovedať tú z minulého týždňa, kedy ste si vytvorili búrku v pohári. Ako je možné, že sa voda v pohári nakoniec celkom zafarbila? Veľmi zjednodušene povedané, za všetko môže jav, ktorý sa nazýva difúzia, čiže jav, kedy prechádzajú farebné častice jednej látky do druhej. V tomto prípade prechádzalo farbivo (náš farebný dážď) do vody. Postupne vďaka tomu, že sa častice pohybujú, sa farbivo rozptýlilo do celého objemu vody.

Keď dokončíte pokus s dúhou, môžete začať premýšľať nad novou otázkou na záver: Ako je možné, že sa kuchynské utierky pomaly postupne zafarbovali?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.