Štvorica stand up komikov namieša smiešny kokteil

Publikum v Kasárňach/Kulturparku príde rozveseliť a rozosmiať štvorica stand-up komikov. Gabriel Žifčák ,Samo Trnka, Matej Adámy a Michael Szatmary urobia svojim vtipným rozprávaním frontálny útok na bránice a nenechajú nikoho v smútku. Večer 12. marca bude veselý a dovolené je iba ceriť zuby, zmietať sa v záchvate smiechu a plakať iba preto, že sa inak nedá.  Majstri rozprávania príhod zo života veru vedia aj rozplakať. Bude to jednoducho silný  a inteligentný prúd zábavy, ktorým sa treba nechať unášať. Sú to „profíci“, ktorí vedia ako dostať ľudí do varu.

Už samotná definícia Stand-up comedy hovorí o tom, že je to forma živého, komediálneho vystúpenia komika pred publikom. V našom prípade budú pre istotu štyria. Hlavným nástrojom komédie je verbálny prejav a obvykle pozostáva z rozprávania vtipov a vtipnej interpretácie najrôznejších tém a udalostí v živote ľudí a spoločnosti. Téma je neobmedzená a častokrát slúži ako spoločenská alebo politická satira. Úlohou komika je svojimi rečami zabávať.

Rezervujte si lístky.

IMG_0044Všetko sa začalo koncom osemnásteho storočia vo Veľkej Británii, kde prví stand-up komici vystupovali v takzvaných music halls. Išlo o kabaretné kluby, ktoré boli spojením divadla a baru. Hovorili svoje vtipné monológy pred zatiahnutou oponou, ktorá sa neskôr stáva spolu s mikrofónom základným symbolom stand-up comedy.

U nás by sme začiatky tohto žánru mali hľadať najmä vo veľkom spektre ľudových rozprávačov, ktorí na Slovensku začali pôsobiť po druhej svetovej vojne. Ich najväčší boom začal v sedemdesiatych rokoch a na scénu sa dostali humoristi ako Strýco Marcin, Ander z Košíc a Hermína Bobková.

GABRIEL ŽIFČÁK

Gabriel Žifčák mal od útleho detstva zvláštny dar pamätať si každú hlúposť, ktorú počul. Už ako 6-ročný vedel naspamäť 3 celé kazety Andera z Košíc. A tak ich rozprával a ľudia sa smiali. Povedal si, že jeho životným cieľom bude rozosmiať čo najviac ľudí. Svoj talent rozvíjal na ZUŠ v Tatranskej Lomnici, kde sa oboznámil s umením divadelnej improvizácie. Zúčastnil sa niekoľkých súťaží a po príchode na VŠMU v Bratislave spoločne s Divadlom hudby niekoľko Improlíg aj organizoval. Štúdium zakončil diplomovkou na tému „Improliga ako súčasť dnešnej smiechovej kultúry.

S umením stand-up komedy sa prvý raz zoznámil v roku 2012 v Letnom tábore výtvarníkov, kde známy slam poet a spisovateľ Vlado Janček otváral týždňový workshop Stand-up komedy a slam poetry. Napísal svoj prvý stand-up, s ktorým vystúpil aj v bratislavskom NuSpirit klube, v stand-up komedy šou Jána Gorduliča Silné reči. A odvtedy tam vystupuje pravidelne.

MATEJ ADÁMY

Matej Adámy je chodiaca encyklopédia amerického televízneho humoru. Autorsky je brilantne svoj – úchylne cynický glosátor svojho života, verejného diania a populárnej kultúry. Ak sa nájde publikum, ktoré sa na jeho strunu chytí od začiatku, je to parádny zážitok. Zvyčajne mu však nevyjdú prvé tri vtipy, za čo sa do krvi urazí a začne si o ľuďoch v hľadisku myslieť, že nie sú hodní jeho ostrovtipu. Z pomsty prestane poriadne artikulovať.

Veľa ľudí je presvedčených, že by zvládli stand-up ľavou zadnou. Málokto má ale „gule“ skutočne sa na pódium postaviť, zobrať mikrofón do ruky a so suverenitou ostrieľaného profesionála rozosmievať publikum. Bratislavčan Matej Adámy „gule“ má. Pred dvoma rokmi sa dušou upísal žánru stand-up comedy.

K stand-up sa dostal vďaka televízii CNN a bolo to asi pred desiatimi rokmi. Prepínal kanály, lebo hľadal správy a náhodou zachytil program The Daily Show with Jon Steward. Zadíval sa a zaujalo ho to. Začal to sledovať pravidelne. Vyhľadal si komika na webe a neskôr sa cez neho dostal aj k ďalším veľkým menám. Na to, že na Slovensku je stand-up tiež, ho upozornila kamarátka. Našla plagát s výzvou, že sa hľadajú noví komici. Tak sa prihlásil, stretol sa s organizátormi, a keď zistili, že toho vie viac, ako oni všetci dohromady, dali mu šancu ísť na pódium.

Matej je politológ, niekoľko rokov pracuje v redakcii popredného slovenského denníka a pri osobnom stretnutí rozhodne nepôsobí dojmom človeka, čo sa snaží byť za každú cenu vtipný.  Toto je jeho „seriózna“ stránka. Má však aj druhú – raz za mesiac vystupuje s precízne naštudovaným 15-minútovým stand-up číslom pred vypredaným hľadiskom jedného z bratislavských klubov.

SAMO TRNKA

Politický satirik, satirický básnik a internetový humorista. Samo Trnka “tancuje” slovenskou humoristickou scénou ladnosťou sebe vlastnou. Na pódiu žne úspechy s vlastnou stand-up comedy šou Pančlajn, aj v rámci bezočivej štvorky v comedy roast show Na facku. Na tv.sme mal relácie Úplne vážne a Nová vlastiveda. Nedá sa mu ujsť, ani keď vypnete počítač. Počuť ho na Slovensku 1 každý piatok s fejtónom. Zakladal Združenie nič netušiacich, kde zastáva funkciu Rádytel zemegule. Je jeden z mála ľudí na Slovensku, ktorému platia za to, aby sa seriózne zaoberal internetovými volovinami a vymýšľal sprostosti.

Je to tvor neobyčajne tvorivý, o čom svedčia aj jeho posledné žurnalistické počiny. Najprv uchvátil slovenský internet neskutočne šťavnatou analýzou zátišia so šunkou, ktorou tromfol nejedného kurátora, potom slovenskému čitateľovi priniesol beder pravekých príšer. Známy je aj ako krstný otec internetového humoru na Slovensku, majster politickej riekanky a básnickej satiry.

MICHAEL SZATMARY 

Cez deň seriózny novinár v televízii, večer komik a muzikant. Michael Szatmary skladá hudbu a účinkuje v stand up comedy. Je to vydarený zjav klubovej scény, upečený – uvarený na Silných rečiach. Pred trinástimi rokmi založil internetovú stránku delet.sk. Má vlastnú komediálnu talk show F(L)ÓÓR.

Od detstva bol silne ovplyvnený elektronickou a syntetizátorovou hudbou.  V pätnástich rokoch založil svoju prvú kapelu. Michael je šéfredaktorom a vydavateľom časopisu Delet. Niekoľko rokov žil v Izraeli, hral v rôznych kapelách, skladal muziku a robil  dídžeja. Vyštudoval politológiu a medzinárodné vzťahy na Trnavskej univerzite. Pracoval v Petržalskej televízii, aj pre televíziu Global. Bol programových riaditeľom Ligy proti rakovine.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

One Response to Štvorica stand up komikov namieša smiešny kokteil

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.