Súčasné Japonsko objektívmi európskych fotografov

Projekt Japonsko očami Európy/Japonsko Dnes od roku 1999 pozýva európskych fotografov mapovať prostredníctvom pútavých fotografií aspekty japonského súčasného životného prostredia, ktoré sú v Japonsku pokladané za samozrejmé, no zároveň prehliadané. Výsledné dokumentárne práce boli prezentované na výstavách v Európe a v japonských prefektúrach, v ktorých fotografie vznikali.

Olivier_Metzger_02V súčasnosti projekt predstavuje práce Oliviera Metzgera z Francúzska a Martina Kollára zo Slovenska, zachytávajúce prefektúru Chiba z juhovýchodnej časti regiónu Kanto. Ako vnímali život v krajine vychádzajúceho slnka cez svoje fotoobjektívy, môžu vidieť aj návštevníci Kunsthalle/Haly umenia, kde budú ich pohľady vystavené. Vernisáž bude 28. februára o 17:00 a verejnosť si ju môže pozrieť od 1. marca do 30. apríla.

Fotografovaním prefektúr vznikla príležitosť predstaviť Európe súčasné Japonsko, ktoré sa snaží prekonať kultúrne a historické stereotypy. Doposiaľ tak 54 európskych fotografov navštívilo a dokumentovalo 34 prefektúr Japonska. Projekt postupne zmapuje všetkých 47.

MARTIN_KOLLAR_2Martin Kollár sa narodil v roku 1971 v Žiline. Vyštudoval Akadémiu múzických umení v Bratislave a pôsobí ako nezávislý fotograf a kameraman. Je držiteľom niekoľkých grantov a ocenení, vrátane dotácie 3PPP, Fuji Film Euro Press Photo Award a Backlight Photography Award z Fínska. Vystavoval v mestách a inštitúciách v Európe, v USA a Číne. Vydal tri knihy: Nič zvláštne, (Arles: Actes Sud, 2008), Cahier, (Montreuil sur Br.che, Francúzsko: Diaphane editions, 2011) a Field Trip, (London: MACK, 2013).

Olivier Metzger (1973), žije a pracuje v Arles vo Francúzsku. Je absolventom Graduated l’Ecole Nationale Sup.rieure de la Photographie d’Arles. Jeho práca bola ocenená Voies Off Prize Arles (2003), Prix Sp.cial BMW na festivale Mesiac fotografie v Lyone (2008). Bol nominovaný na Prix D.couverte na Rencontres Internationales d’Arles (2009) a Prix Lacoste (2012). Jeho tvorba je zastúpená v Galérii Bertrand Grimont, Paríž.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.