Súčasný tanec v podaní banskobystrického súboru vyvolal úsmev i smútok

Globálne otepľovanie, syndróm vyhorenia, ignorancia, neustále ponáhľanie sa či strach z ľudského kontaktu. To všetko mohli vidieť a cítiť tí, ktorí sa prišli v nedeľu, 13. septembra, podvečer pozrieť na autorské predstavenie Divadla Štúdio tanca do Kasární/Kulturparku. Známy, doma i v zahraničí oceňovaný súbor zavítal do Košíc v rámci festivalu New Dance Days. Podujatie pokračuje aj v pondelok, 14. septembra.

11921846_10153078492267256_1300184408261704421_oÚsmevná, no zároveň smutná fraška poukazuje na rôzne civilizačné choroby a problémy, ktoré momentálne sužujú ľudstvo. Zobrazuje ich s nadhľadom, humorom, no autenticky a vyzýva tak divákov k zamysleniu sa. Môžu sa nájsť v každej z postáv – v navonok silnej žene, ktorá potrebuje svoju cigaretu, aby sa cítila „v pohode“, v neúnavných ekoaktivistoch, znečisťujúcich prírodu, v mužovi, ktorý má svoj cieľ na dosah, no nakoniec to aj tak vzdá. „Sme takí mocní, že dokážeme ovplyvniť toto? Je to naša chyba? Je to chyba?“ pýtal sa režisér predstavenia v programovom bulletine. Namiesto odpovede, ktorú si každý divák odniesol so sebou, dostal spolu s účinkujúcimi od košického publika veľký potlesk.

Tanečníci z Banskej Bystrice zostávajú v metropole východu ešte jeden deň. V pondelok, 14. septembra, povedú v Kasárňach/Kulturparku workshop súčasného tanca určený širokej verejnosti. Začína sa o 10:30 hod. a pozvaný je naň každý, kto sa chce naučiť hýbať sa tak trochu inak.

Posledné dve predstavenia festivalu súčasného tanca vezmú divákov do budúcnosti, aj do vlastného vnútra. Jana Tereková a Bees-R vo svojej choreografii Creation 2014 predvedú tanec, inšpirovaný poéziou známeho slovenského básnika Michala Habaja.

MICHAL HABAJ: Letný deň: nostalgia

v temných lesoch: v húštinách a kroviskách:
kyborgovia: oceľovosnedé konštrukcie:
s plnými ústami lesných jahôd dumajú:
čože to bola tá fujara: kto bol to honelník:
dal by som si žinčice: ale ikona ovečky
na oceľovom plášti kyborgovom: nezamečí:
v diaľ sa nerozbehne: ó veru nie: ikona ovečky
nenasýti ducha ani telo: ikona ovečky iba pláva
dejinami: odevného priemyslu: iba zdobí múry:
rozpadávajúcich sa miest: iba nemo hľadí:
na modré nebo: ktorým plávajú biele ovečky:
obláčiky obláčiky: volá kyborg: neutekajte
pred pohľadom mojich očú: volá a rukou
si utiera pot z čela: jeho ústa sú čierne:
černice to sú tie černice.

Bodkou na záver bude multižánrové predstavenie Petry Fornayovej Všetko čo mám rada. Mladá tanečnica hľadá prostredníctvom choreografie, textu, obrazu a odkazu odpoveď na otázku: „Čo mám rada? Čo ma robí šťastnou?“ a ponúka tak všetkým divákom návod na zlepšenie nálady. Ste srdečne pozvaní.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

foto: Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.