SUM SUM BAND roztancoval kasárne

Energická kapela Sum Sum Band z Izraela vystúpila v utorok, 7. októbra, v priestoroch Kasární/Kulturparku v rámci festivalu Rozmanitosť, ktorý už tretí rok organizuje projekt SPOTs a predviedla jedinečnú show.

Koncert sa začal v komornom duchu. Obecenstvo však vzápätí ožilo pri prvých tónoch speváka a frontmana kapely Shlomiho Mora. Ten na pódiu, ale aj mimo neho, predvádzal originálne tanečné kreácie a divákov vyzýval, aby ho nasledovali. Keď ostýchavé publikum na jeho slová nereagovalo, vybral sa do davu a pozval do tanca jednu z diváčok. To bol impulz aj pre ostatných sediacich hostí a už tancovali obidva predné rady. Na záver koncertu stáli všetci návštevníci a vlnili sa do temperamentných „cigánskych“ rytmov.

Vystúpenie bolo na slovenské pomery divoké. Netradičnosť tkvela nielen v unikátnom hudobnom prevedení ľudovej hudby z celého sveta, ale aj v interakcii hudobníkov s publikom. Šestica umelcov už v úvode požiadala o osvetlenie celej sály, aby na svojich poslucháčov videli a aby ich mohli „cítiť“, ako vysvetlil spevák Shlomi Mor. Muzikanti sa snažili priblížiť život v ich domovine aj skrz opisy a príbehy, o ktoré sa podelili v prestávkach medzi piesňami. Nechýbal ani prepracovaný umelecký prejav, napríklad keď spevák na kolenách spieval pre dámu z publika ľúbostnú pieseň.

Vďaka perfektne zvládnutým hudobným nástrojom a výnimočne širokému rozsahu spevákovho  hlasu, sa podarilo zhmotniť atmosféru afrických, írskych, francúzskych a iných štýlov a rytmov do temperamentných a vášnivého akustického experimentu. Po skončení koncertu sa energia v sále dala krájať. Zdalo sa, akoby umelci preniesli časť svojho elánu na samotných divákov. Každý, kto zažil toto vystúpenie naživo, bude z neho ešte dlho ťažiť.

Na Slovensku ešte ako kapela nevystupovali, ale dvaja členovia našu krajinu už navštívili. Už teraz môžeme prezradiť, že na ďalšie vystúpenie kapely Sum Sum Band  nebudeme musieť dlho čakať.

Text: Renáta Zolnaiová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.