Svetlo porozumenia spojí umelcov šiestich miest v živom vysielaní

Bejt Praha vás srdečne pozýva na koncert Svetlo porozumenia, živé online vysielanie zo šiestich miest – Praha, Bratislava, Budapešť, Tel Aviv, Amsterdam a Košice, ktorý sa uskutoční  6. decembra 2020 o 19:00 hod. Sledovať to môžete na www.svetloporozumeni.info. V bohatom programe vystúpia známi umelci a kolektívy.  Špeciálnymi hosťami budú H. E. Daniel Meron, izraelský veľvyslanec v ČR a H. E. Martin Stropnický, český veľvyslanec v Izraeli. Do projektu sa zapojila aj organizácia K13 – Košické kultúrne centrá.

Svetlo porozumenia je jedinečná kultúrna udalosť, ktorá pomocou umenia (hudby, tanca, hovoreného slova, pantomímy…) symbolicky poukazuje na to, že ľudia rôznych názorov, národností, náboženstiev i etník sa môžu vzájomne ctiť a rešpektovať. Ide o unikátne stretnutie umelcov a publika, reprezentujúcich rôznorodé spektrum spoločnosti, ktoré sa tradične od roku 2004 konalo v Starom Meste pražskom, kde vedľa seba tesne susedí židovská Španielska synagóga s kresťanským Kostolom svätého Ducha. Jedná sa tiež o ojedinelý hudobný zážitok. Pri výbere účinkujúcich sa kladie dôraz na rozmanitosť umeleckého prejavu a žánru. Na jednom pódiu sa tak napríklad stretáva klasická hudba s alternatívnou, flamencom, folklórom, rockom i jazzom. Počas dlhoročného trvania projektu vystúpili  umelci z rôznych kútov sveta, od Spojených štátov, cez Indiu, Izrael a štátov Európskej únie.

Od roku 2013,  kedy bol projekt zaradený do programu Európskeho hlavného mesta kultúry, sa koncert každoročne koná v Košiciach. V roku 2015 sa stal tiež súčasťou programu Európskeho hlavného mesta kultúry v Plzni. V roku 2017 sa uskutočnil tento projekt v pražskom Rudolfíne. Medzikultúrne a medzináboženské stretnutie sa nekoná len na pódiu, ale tiež v publiku. Projekt má veľký dosah i v kultúrnej diplomacii. Medzi pozvanými účastníkmi sa objavujú nielen zástupcovia diplomatického zboru krajín Európskej únie alebo Spojených štátov, ale tiež diplomati z krajín ako Maroko, Irak, Turecko, Pakistan, Afganistan spoločne s reprezentantmi Izraela. Hudba a umenie tak ukazuje schopnosť spájať.

PROGRAM:

Praha – Annamaria d´Almeida, Peter Pecha, Robert Fischmann, Indi Stivín/Marek Cimbál, Collegium Stivinum, Kateřina Krejčová, Veronika Jugasová, Eliška Fleischmannová, Alena Šístková/Peter Györi

Bratislava – hlavný rabín ŽNO Baruch Myers, Miloš Valent, Boris Lenko, Jozef Lupták

Košice – Musica Iuvenalis, Igor Dohovič – dirigent, Kaschauer Klezmer Band

Budapešť – Endre Kertész

Tel Aviv – Alex Bershadsky

Amsterdam – Ruben Koekoek

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.