Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Svetlo porozumenia prinieslo úchvatnú symfóniu emócií

Svetlo porozumenia prinieslo úchvatnú symfóniu emócií

„Mám pocit, že  Boh stvoril hudbu na to, aby mohol komunikovať s ľuďmi a aby ľudia mohli tento nástroj komunikácie použiť medzi sebou, pretože hudba dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd zmeniť nálady miliónov či miliardy ľudí.“ Tento citát, ktorý autor projektu Svetlo porozumenia Peter Gyori stále vyslovuje, dáva odpoveď na to, prečo práve dve náboženské komunity – židovská a kresťanská, majú k sebe stále bližšie a nielen preto, že ich svätostánky spolu susedia.

IMG_0469

Ekumenický svetovo unikátny projekt sa začal organizovať v Prahe v roku 2005 v Španielskej synagóge a Kostole sv. Ducha. Dva sakrálne objekty najväčších európskych monoteistických náboženstiev, ktoré spoluvytvárali európsku kultúru i históriu, sa v jeden večer premieňajú na miesta, ktoré napriek odlišným vierovyznaniam, majú veľa spoločného – navzájom sa rešpektujú a búrajú hranice neznášanlivosti. A na to stačí dobrá vôľa, porozumenie a jeden veľký spoločný koncert. Ten znie v dvoch sakrálnych budovách naraz, ale bez toho, aby sa diváci presúvali zo synagógy do kostola a naopak. Iba umelci sa striedajú na dvoch pódiách a prinášajú všetkým rovnaké umelecké zážitky. Zároveň majú možnosť spájať sa telemostom a sledovať, čo sa deje v reálnom čase u dnes už spriatelených susedov na veľkoplošnej obrazovke.

Atmosféru prinášania svetla do vzťahov prostredníctvom hudby si mohli Košičania prvýkrát užiť vlani, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Ukázalo sa, že myšlienka autora projektu zorganizovať netradičné podujatie na Slovensku v jeho rodnom meste, bol dobrý nápad. Košičan, žijúci v Prahe, nezabudol, že jeho starí rodičia sa modlili v Židovskej synagóge na Puškinovej ulici a po pražských úspešných ročníkoch, bolo jeho zbožným prianím, sprostredkovať svojim rodákom  rovnako silné emócie a zmierovať na prvý pohľad nezmieriteľné – kresťanstvo a judaizmus. Vlani zažal svetlo, ktoré svieti dodnes a od včerajšieho večera ešte silnejšie. Všetci sa ocitli znovu na jednej planéte bez toho, i keď jedni v synagóge a druhí v Evanjelickom kostole na Mlynskej ulici, aby si navzájom prekážali. Ich dorozumievacím jazykom bola hudba, ktorá nepotrebuje preklad.

Na koncerte dve náboženstvá, ktoré napríklad v dejinách nejakým spôsobom stáli proti sebe, ako židia a kresťania, tak nachádzajú spoločnú reč v hudbe a nemusia sa o to nejako zvlášť snažiť, pretože už existuje. Ide o porozumenie medzi hudobníkmi a nielen medzi nimi, ale cez poslucháčov, ktorí rovnako ako vlani i tentoraz zažili rovnaký pocit, ktorý ešte viac zbližuje.

Zaplnené priestory kostola a synagógy dávali už pred koncertom tušiť, že to bude opäť špičková udalosť, na ktorú sa nezabúda. V kostole však zostalo stále dosť miesta na to, aby si v závere mohli všetci spolu vychutnať neopísateľnú atmosféru priateľského spolužitia a zlatý klinec programu – vystúpenie všetkých umelcov v monumentálnej záverečnej multižánrovej skladbe. Príležitosť vystúpiť pred publikum si nenechalo ujsť mnoho hudobníkov a spevákov. S nadšením prijali pozvanie byť súčasťou ojedinelého, hlboko duchovného a zároveň ľudského podujatia, ktoré svojou vysokou umeleckou úrovňou a poslaním vtláča slzy šťastia do očí a vyvoláva pocit pokoja a slobody. Hudba je strašne silná emotívna vec, ktorá je schopná všetky zábrany odstrániť a zároveň umocniť tieto identity, hoci je každý z iného duchovného sveta. Projekt vznikol hlavne preto, aby všetci mali k sebe bližšie. Organizátori vybrali účinkujúcich z rôzneho spektra žánrov – od vážnej hudby až po jazz, rock či alternatívu, aby to všetko spojili do jedného celku.

Na výnimočnom koncerte vystúpili Ridina Achmed, Los Remedios, Vertigo, The Brownies, Andrej Mikulka,  Jeanette Zsigová, Lucia Brezovská, Kletzmer Kassau, Peter Tomko, Vlado Mužák, študenti Konzervatória na Timonovej pod vedením Adriána Harvana, Chorus Comenianus evanjelického gymnázia v Košiciach, Peter Bič Projekt a duša projektu Peter Gyori. Všetci s jedným cieľom – spojiť sa a pokračovať v napĺňaní posolstva porozumenia.

Najprv zvlášť a potom všetci spoločne v evanjelickom kostole, v spoločnej skladbe, pre publikum bez rozdielu začlenenia k jednej či druhej cirkvi, ktoré sa na záver stretlo v kresťanskom stánku, zavŕšili koncert záverečnou skladbou. Tú skomponoval Peter Gyori práve pre túto príležitosť, a tak ako minuloročná, aj táto vyburcovala emócie do sĺz šťastia i dojatia, ktorým sa nedalo ubrániť. Lesknúce sa oči bolo vidieť na tvárach účinkujúcich, aj divákov. Cez túto hmlu  anjel odchádza, aby sa znovu vrátil a priniesol dobré správy, ale dobrý pocit a pokoj v duši zostáva.

„Záverečná skladba je zhudobnená modlitba VE HI SHE AMDA a modlíme sa ju na sviatok Pesach. Prvá časť je rockovo-jazzová, potom prechádza do sopránu, je v nej opera, ktorá to krásne zjemňuje a neskôr v nej znie flamenco a indický tanec. V závere sa pripája aj zbor. Na konci spieva Ridina Achmed a ja ju doprevádzam na klavíri. Ľudský hlas je ako anjel dobrých zvestí, ktorý odchádza. Skladba hovorí o holokauste, ale zároveň dáva nádej na budúcnosť. Je to porovnanie osobných tráum, ktoré prežívame teraz v porovnaní s tým, čo prežívali ľudia, ktorých odvádzali do koncentračných táborov,“ povedal autor skladby Peter Gyori.

Do skladby vniesol aj iný aspekt, nielen depresiu. Niečo, čo dáva nádej. Zbor Chorus Comenianus evanjelického gymnázia v Košiciach, ktorý spieval židovskú modlitbu vlastne dodal silu pokračovať ďalej a užívať si život so všetkým, čo so sebou prináša. Nič nie je silnejšie ako ľudský hlas, ktorý je ten najkrajší hudobný nástroj.

Bol to veľký zážitok, ktorý zažili všetci, čo prišli do synagógy či kostola alebo sledovali Svetlo porozumenia v priamom prenose cez internet. Všade to svietilo rovnako sýtymi farbami veľkého ducha, ktorého Košičania určite majú a aj veľké srdce. Vedia urobiť niečo aj pre druhých, inak by sa nestali súčasťou projektu, ktorý je cestou k pochopeniu samého seba i druhých.

Keď Boh stvoril hudbu, tak kvôli tomu, aby sme mohli zažiť neopakovateľný pocit zvaný fantázia počas záverečnej spoločnej hudobnej modlitby VE HI SHE AMDA na koncerte Svetlo porozumenia. Bola to úchvatná symfónia veľmi silných emócií. „Som šťastný, že projekt má taký úspech. Stále som Košičan a mám veľkú radosť z toho, že sa Košičania sami dali dokopy a pomohli vytvoriť koncert. Vrátil som sa sem s projektom, ktorý pomáha ľuďom byť lepšími. Je to pre mňa veľké zadosťučinenie. Som rád, že môžem dať tomuto mestu niečo,“ vyznal sa duchovný Španielskej synagógy v Prahe P. Gyori, ktorý prisľúbil, že o rok sa stretneme znovu. Už teraz má v hlave nové nápady.

text: Kveta Podhorská, foto: Maroš Simon

[nggallery id=206]

Ďalšie články