Svetlu porozumenia bude dominovať laserová harfa

Výnimočný hudobný projekt Svetlo porozumenia spája to , čo sa zdá nespojiteľné. V prvom rade židovskú a kresťanskú kultúru, no a potom ľudí, ktorých by ste na jednom pódiu možno nikdy nevideli. Tento rok sa koncert odohrá v Kunsthalle/Hale umenia 7. novembra o 19:00 hod. a jeho hlavným motívom je laserová harfa.

Štvrtý ročník spojí umelcov zo Slovenska a Českej republiky. Počas večera vystúpia Marián Čekovský, Peter Bič s časťou kapely Peter Bič Projekt, operná diva Jeanette Zsigová, slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay, operný spevák Jaroslav Dvorský, členovia orchestra a zboru ŠD Košice s dirigentom Adriánom Havranom a Zlaté husle. Z Prahy pricestuje hráč na violončelo Petr Nouzovský. Na pódiu sa predstaví takmer 60 účinkujúcich a medzi nimi samozrejme aj autor celej myšlienky Peter Gyori.

 „Peter je rodený Košičan. Ako rabín cestuje a prednáša po celom svete a je aj fantastický hudobný skladateľ. Čo mu dáte do ruky, na to zahrá. Pred 13 rokmi zorganizoval v Prahe prvý ročník Svetla porozumenia a odvtedy sa to stalo udalosťou roka. Nielen kvôli tomu, že koncert spája židovskú a kresťanskú vieru, ale spája rôzne kultúry, umelcov a návštevníkov. Aj preto sa stále koncipuje na dvoch miestach naraz – v židovskej synagóge a v kostole, ktoré delí úzka ulička. Interpreti sa presúvajú medzi týmito dvoma stánkami a na záver sa stretnú v synagóge pri spoločnej skladbe,“ vysvetľuje riaditeľ koncertu Rastislav Šimko.

V Košiciach sa Svetlo porozumenia konalo v Synagóge na Puškinovej ulici a v Evanjelickom kostole na Mlynskej. Priebeh bol rovnaký ako v Prahe, až na tento ročník. Celý projekt sa presúva do Kunsthalle/Haly umenia.

„Laserová harfa je ústredným motívom pre rok 2016 a keďže sa nezmestí ani do synagógy, ani do kostola, pre koncert sme vybrali jedno miesto a veríme, že aj Kunsthalle vytvorí magickú atmosféru. Najmä v úvode záverečnej skladby, keď zhasnú všetky svetlá a Peter Gyori začne hrať na harfe,“ hovorí Rastislav Šimko.

Koncert sa podľa neho vždy nesie v priateľskom duchu a často sa z neho stáva „jam session“ vynikajúcich hudobníkov a interpretov. Pokojne sa môže stať, že pri vystúpení Petra Biča sa odrazu ocitne na pódiu aj Peter Gyori a spolu „uletia“ mimo koncept. Úplne všetci sa stretnú pri záverečnej skladbe. Tú Peter Gyori vytvoril  pre Svetlo porozumenia, čiže prvý raz sa bude hrať 3. novembra v Prahe a o štyri dni neskôr v Košiciach.

Laserová harfa nie je hudobný nástroj, ale špeciálna hudobná klávesnice. Sama o sebe nevydáva zvuk. Je to skôr akýsi ovládač. Každému lúču je pridelený jeden tón a ten zaznie vtedy, keď hráč preruší lúč rukou. Hra na laserovej harfe pôsobí na divákov veľmi emotívne, keďže prepája hudbu a svetelné efekty.

Svetlo porozumenia sa koná pod záštitou Konzulátu Izraelskej republiky.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.