Svetový moderný balet prinesie do Košíc noblesu a ladnosť

Sólisti špičkových svetových tanečných telies zavítajú okrem Bratislavy aj do Košíc. Počas druhého júnového víkendu sa predstavia na dvoch galavečeroch CHOREA GALA v rámci medzinárodného festival moderného baletu CHOREA 2018.  

Po minuloročnom úspechu svetových tanečných súborov a špičkových slovenských tanečných umelcov, pôsobiacich v zahraničí, sa organizátori projektu rozhodli pokračovať v začatej tradícii. Novinkou je jeho rozšírenie aj do mesta Košice, kde sa odohrá prvý galavečer 9. júna v Kunsthalle/Hale umenia o 18:00 hod. a o deň neskôr v hlavnom meste.

Po prvý raz na Slovensku vystúpia National Ballet of Canada, Balletto di Milano či Portugalský národný balet – Compania National de Bailando. Predstaví sa tiež Ján Špoták, špičkový slovenský tanečník, ktorý vyrastal v Slovenskom divadle tanca. V súčasnosti pôsobí ako sólista GöteborgOperans Danskompani vo Švédsku.

CHOREA dostane na jedno pódium sólistov baletov národných divadiel z Českej republiky, Poľska a Slovinska a predstavia sa aj dve domáce telesá – Štátne divadlo Košice a Slovenské divadlo tanca. Ambíciou projektu je pokračovať v začatej tradícii podpory moderného baletu na Slovensku s cieľom priblížiť svetové tanečné umenie divákom na Slovensku.

„Vo svete sa stretávame s mnohými zaujímavými a kvalitnými súbormi a chceme umožniť slovenskému publiku, aby sa s nimi zoznámilo bez nutnosti cestovať za nimi po svete. Dramaturgiou sme sa nesnažili vyberať ‚za diváka‘, posudzovali sme len profesionálnu úroveň súborov a tanečníkov. Preto som presvedčený, že si každý príde na svoje,“ povedal umelecký garant projektu Ján Ďurovčík.

Ako dodal, festival chce umožniť slovenskému publiku, aby sa so zaujímavými a kvalitnými súbormi zoznámilo bez nutnosti cestovať za nimi po svete. Galavečery odprezentujú to, čo jednotlivé divadlá považujú za špičku. Diváci uvidia to, čo celý svet momentálne považuje za reprezentatívne a krásne.

Večer odštartuje tanečný duet Ján Špoták a Lee-Yuan Tu z GÖTERBORGOPERANS DANSKOMPANI. Názov It Takes Two To Tango sa odvoláva na anglickú frázu, vyjadrujúcu spoluúčasť a zdieľanie zodpovednosti na zložitej situácii, v ktorej sa dvaja ľudia ocitli. Proces rozhodovania; snaha zotrvať verný samým sebe navzdory očakávaniam, hodnotám a identitám, ktoré si vybrala naša spoločnosť. Samozrejme, existujú chvíle, keď sú rozhodnutia zložitejšie a komplikovanejšie. Ale akonáhle sa rozhodneme, keď už vieme, čo sa stane, ak by sme mali tú možnosť, spravili by sme to isté rozhodnutie znova?

Tanečný festival CHOREA 2018 prinesie do nášho mesta dotyk s najvyššou umeleckou kvalitou, vyjadrenie myšlienok a energie moderným tancom a v neposlednom rade nádherné kultúrne zážitky. Moderný balet je niečo, čo chytí za srdce. Spojenie klasického baletu a moderného tanca ponúka zážitok, ktorý určite očarí.

Vstupenky online:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.