Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Symbióza kultúr a umeleckých diel cez hmlu nacionalizmu

Symbióza kultúr a umeleckých diel cez hmlu nacionalizmu

Rôzne prejavy neznášanlivosti zachytáva  novootvorená výstava v Kunsthalle/Hale umenia Privátny nacionalizmus/Private Nationalism v podobe umeleckých diel autorov krajín V4, Nemecka a Turecka, ktorými sa umeleckou formou vyjadrujú k nacionalizmu. Na obrovskej výstavnej ploche od včera do konca apríla predstavujú široký záber foriem vizuálneho umenia od objektov, zvukových a video inštalácií, cez maľbu a fotografiu tak, ako vnímajú spoločnú problematiku nacionalizmu cez svoju tvorbu. Výnimočný putovný výstavný projekt, na ktorom sa prezentuje vyše 50 umelcov, pripravila organizácia K13 – Košické kultúrne centrá v spolupráci s Kassákovým centrom intermediálnej kreativity a hlavným nositeľom grantového projektu The Apparoach Art Association Pécs z Maďarska.

img_3832-copy

To, že je to projekt širokej spolupráce európskych krajín, ktoré spojila téma nacionalizmus, svedčí veľká účasť hostí, ktorí sa podieľali na príprave tohto spoločného formátu, kurátorov z vystavujúcich krajín, ale aj samotných umelcov, ktorí vyjadrili svoje kritické postoje k súčasnému dianiu v stredoeurópskom priestore cez umelecké diela.  Tento jedinečný pohľad na nacionalizmus ako taký poukazuje na rozdiely v oblasti prisťahovalectva a navrhuje vízie, ktoré podporujú symbiózu kultúr žijúcich vedľa seba, snažia sa o mierové spolužitie a riešenie spoločenských a kultúrnych konfliktov.

V roku 1963 Franz Fanon, veľký obhajca dekolonializácie povedal, že nacionalizmus je prekrásna pieseň, ktorá prinucuje povstať proti utlačovateľom.  Zastaví sa,  zomrie  a zhynie v ten deň, keď sa vyhlási nezávislosť. Táto veštba sa však neukázala ako platná. Nacionalizmus sa nezastavil, neskončil, nestratil sa a nezomrel. Namiesto toho nabral silu, ktorá žije na tomto svete. Termín nový nacionalizmus nie je taký nový, ako by sme očakávali,“ uviedla vo svojom príhovore historička umenia Edit András.

img_3852-copy

Ako dodala, neonacizmus sa dá aplikovať nielen na chudobné krajiny alebo nové demokracie, ako by sme predpokladali, ale platí to aj pre malé a vplyvné krajiny, staré demokracie v západnej Európe a takisto pre novú Európu, postkomunistické krajiny aj pre nové post sovietske štáty, ktoré vznikli z ruín skolabovaného Sovietskeho zväzu. „Projekt privátneho nacionalizmu je sériou určitých národných programov kultúry, projektov spolupráce a koncentruje sa na obraz umelcov z jednotlivých regiónov. Vo svojich prácach poukazujú na mnoho tvárí znovuzrodeného nacionalizmu, ktorý sa stal zvykom a jeho zradnou stránkou je, že sa prispôsobil novým podmienkam.

Podľa autorky projektu Rity Varga, cieľom bolo vytvoriť umelecký a kultúrny obraz určitej politiky a problémov v jednotlivých krajinách a tiež obraz jednotlivcov, ktorí žijú v tomto systéme. Či sa to podarilo, to môžu posúdiť návštevníci výstavy po jej vzhliadnutí. Určite ale zanechá v každom silný dojem.

Projekt predstavuje naozaj veľmi rôznorodé práce, ktorými sa umelci vyjadrujú k nacionalizmu, či už dokumentárnou alebo humornou formou. Snažia sa reagovať na danú tému alebo navodiť potrebu rozmýšľať o tejto aktuálnej pálčivej problematike, ktorá v každej zo zúčastnených krajín je nejakým spôsobom prítomná.

Za veľmi dôležité považujem, že sme sa stali súčasťou veľkého európskeho projektu, ktorý podporila Európska komisia v Bruseli a priamo sme spolupracovali s iným bývalým Európskym hlavným mestom kultúry maďarským Pécsom. Výstava reflektuje aktuálny problém nacionalizmu a globalizácie takým veľmi novým a sviežim spôsobom. Veľmi cenné na tejto výstave je, že je pripravený celý rad sprievodných podujatí – akcií, performance, besied, sprevádzanie výstavy kurátormi, ktoré skutočne otvoria celú problematiku nacionalizmu v súčasnom svete, predovšetkým v strednej Európe, keďže ide o projekt šiestich krajín,“ povedal programový riaditeľ K13 – Košické kultúrne centrá Vladimír Beskid.img_3848-copy

Podotkol, že je dôležité vyhradiť si na výstavu trochu viac času ako zvyčajne, pretože prevažujúcim médiom sú videá. Veľmi silné, veľmi aktuálne, možno trochu pichľavé, ktoré si táto problematika skutočne vyžaduje a ktorá nekonvenčným spôsobom reflektuje túto tému. Premietajú sa videá, čo si vyžaduje dlhší čas, keď človek chce mať z toho nejaký dojem. Druhým najviac zastúpeným médiom sú sochárske diela, ktoré si určite zaslúžia pozornosť. Slovensko zastupuje Martin Piaček a Maďarsko Little Warsaw.

Výstava vlastne napĺňa naše ambície byť súčasťou väčších európskych projektov, väčšieho európskeho priestoru, ale aj prinášať témy, ktoré sú aktuálne a zaujímavé, aby sme skutočne reflektovali súčasný svet vo vizuálnom umení. Je to putovný európsky projekt a jeho rozsah závisí od priestorových možností. V Košiciach máme pre tento formát naozaj veľkú plochu na prezentáciu, a tak môžeme predstaviť, dovoliť si povedať, najväčší počet umelcov a najväčší počet diel. V ostatných krajinách to také rozsiahle nebude,“ dodal V. Beskid. Jedinečnosť priestorov ocenili aj hostia.

Výstava umeleckých diel nie je všetko, čo organizátori ponúkajú. Pripravený je bohatý sprievodný program, ktorý už dnes odštartuje prvou diskusiou na tému Prečo privátny nacionalizmus? s hosťami Edit András (historička umenia), Ritou Varga (umelkyňa), Michalom Štofom (historik umenia). Výnimočná bude tým, že sa stretnú kurátori jednotlivých krajín. Druhá diskusia bude 24. apríla na túto tému. Hosťami budú Juliana Sokolová (filozofka a spisovateľka), Martin Piaček (umelec), Ottó Szaboó (umelec) a Gábor Hushégyi (estét). Prvá z komentovaných tematických prehliadok je naplánovaná na 9. apríla so známym odborníkom na históriu Košíc s bohatým národnostným zastúpením, Milanom Kolcunom a 16. apríla s kurátorom Michalom Štofom.

[nggallery id=29]

Ďalšie články