Synagógu a evanjelický kostol rozsvieti a spojí Svetlo porozumenia

Koncert Svetlo porozumenia, ktorého poslaním je spájať židovské a kresťanské náboženstvá, sa stal veľmi obľúbeným podujatím, ktoré zapĺňa Židovskú synagógu na Puškinovej ulici a Evanjelický kostol na Mlynskej do posledného miesta. Unikátny hudobno-duchovný projekt, organizovaný duchovným Španielskej synagógy v Prahe Petrom Gyorim, sa stal prestížnou akciou, ktorá sa odohráva naraz v dvoch sakrálnych objektoch a vrcholí spoločnou skladbou všetkých účinkujúcich v kostole evanjelikov.

Ani tento rok nezostanú priaznivci tohto umeleckého formátu v Košiciach ukrátení a už po tretí raz sa stretnú na spoločnom koncerte, hoci v dvoch sakrálnych objektoch 12. novembra o 19:00 hod., aby si vychutnali neopakovateľnú atmosféru výnimočného vystúpenia umelcov rôznych hudobných žánrov. V priebehu večera všetci interpreti predstúpia pred publikum v jednom svätostánku a vzápätí sa presunú do druhého a v závere večera sa všetci účinkujúci zídu, aby predniesli spoločné duchovné skladby.

Podujatie je dôkazom spolupráce predstaviteľov dvoch náboženstiev, ktorí si napriek niektorým historickým nezhodám našli k sebe cestu a dokážu sa navzájom rešpektovať. Už desať rokov sa koncerty Svetlo porozumenia organizujú každoročne v Prahe a dva razy ich už mohli zažiť aj Košičania. Vystriedalo sa na nich mnoho interpretov – vynikajúcich spevákov, hudobníkov, zborov, tanečníkov či orchestrov, reprezentujúcich všetky končiny sveta.  Zaujímaví hostia poctia aj tento ročník.

Tešiť sa môžeme na speváčku Katku Koščovú, chýbať nebude flamencový gitarista Morenito de Triana (Stanislav Kohútek), košický sláčikový orchester Musica Iuvenalis, Silvayovci – jedinečná a originálna formácia cimbalovej hudby, ktorá využíva akustické ľudové nástroje a moderné hudobné štýly,  hudobník Robert Fischman, gitarista Peter Tomko, zaspieva Chorus Comenius Evanjelického gymnázia v Košiciach,  vystúpi Gabriela Valentovičová a už tradične autor projektu a záverečnej skladby Košičan Peter Gyori.

Porozumenie je to, čo ľudí spája a tým najprirodzenejším prostriedkom je hudba, ktorej rozumie každý. Na niekoľko hodín, plných emotívnych zážitkov z vystúpení umelcov, sa búrajú všetky múry, ktoré rozdeľujú, ale zároveň spájajú ľudí dobrej vôle a rôzneho vyznania. A to je vlastne poslaním projektu a svetlom,  svietiacim  na cestu, po ktorej kráčame spolu. Večer plný silných emócií dokáže za okamih uchvátiť i rozplakať, a to bez rozdielu, či je niekto kresťan alebo žid, muž alebo žena. Všetci to cítia rovnako a v jednej chvíli, teplo i zimomriavky, ktorým sa jednoducho nedá ubrániť. Určite to nie je od zimy, ale koncertom, ktorý tieto úžasné pocity a svetlo porozumenia vždy prináša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.