„Tak nekonečne krásna“ (y) bol koncert orchestra B. H. S.

Do amerických klubových priestorov 20. a 30. rokov minulého storočia preniesol pomyselne, ale najmä hudbou v sobotňajší večer publikum orchester Bratislava Hot Serenaders. Do Kasární/Kulturparku priniesol zmes melódií jazzu a swingu, ale najmä kvalitnú hudbu a perfektné výkony uneseným poslucháčom. Tí každú skladbu, každé sólo odmeňovali zaslúženým potleskom. Bol poďakovaním za to, že im hra interpretov zahrala na tú správnu strunu a bola skutočným balzamom na dušu.

IMG_0439

Od prvej chvíle, keď sa na pódiu objavilo jedno z mála úzko vyprofilovaných hudobných telies na Slovensku dávali najavo, že sa im hudba, ktorá prišla zo zámoria do Európy koncom 20. Rokov, teda Hot Jazz alebo Sweet and Dance Music, páči a oslovila ich.

Koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders umocňovala interpretácia na autentických hudobných nástrojoch a pri jednom mikrofóne ako za starých čias, s príznačnou noblesou a láskou. „Vo svojom repertoári máme 220 skladieb, takže je veľmi ťažké vybrať, ktoré zahráme. Aj keď si niečo pripravíme, vždy to aj tak počas koncertu meníme. Podľa nálady,“ prihovoril sa k publiku jeden z členov orchestra. Ten naozaj hral ako švajčiarske hodinky – bez zaváhania, s autentickou presnosťou a precíznosťou, aby všetko znelo tak, ako kedysi.

Členovia orchestra sami o sebe vtipne tvrdia: „Sme blázni, v tom dobrom slova zmysle, ktorí ako vášniví zberatelia autentických nahrávok do skorých ranných hodín prepisujú notu po note pre svoje aranžmány, aby sme ich potom v nezmenenej podobe mohli ponúknuť stále širšej poslucháčskej obci.

Práve tie bláznovstvá ich vedú k nebývalému úspechu, ktorý orchester skutočne má. Od svojho založenia v roku 1992 sa osemnásťčlenný orchester pravidelne stretáva vo voľnom čase a jeho obsadenie sa takmer nemení.

Nie je to len hudba z Ameriky, čo ich drží pohromade. Rovnako ako ňou, sú posadnutí aj doyenom slovenskej populárnej hudby – Františkom Krištofom Veselým, ktorý hlavne začiatkom 40. rokov predstavil množstvo šlágrov a z jeho klenotnice vyberajú tie najväčšie hity. „Tak nekonečne krásna, je pre mňa moja láska…“ bola iba jedným z bonbónikov, ktoré B. H. S. Košičanom ponúkli z veľkej hudobnej bonboniéry. Chutil podobne ako každá z nespočetného množstva skladieb, ktoré predniesli.

Optimistická hudobná partia rôznej vekovej kategórie od prvého do posledného okamihu v plnom nasadení pridávala jednu lepšiu skladbu ako druhú, podala bezchybný a brilantný profesionálny výkon a vytvorila neopakovateľnú atmosféru v publiku, ktoré dostalo aj pozvánku na tanečný parket. A nejeden z divákov si podupkával v rytme a hrali v ňom všetky žilky.

Nezabudnuteľné okamihy, ktoré orchester do Košíc aj s dvoma rodákmi doniesol, neostal nič dlžný svojej povesti. Sú to ojedinelí „profíci“ , ktorí robia záslužnú činnosť – oprašujú a rekonštruujú hudbu 20. rokov. Bez nich by možno zostala zapadnutá hrubou vrstvou prachu. Nestane sa tak, pretože okrem živých koncertov zostáva táto muzika na už 4 profilových CD albumoch ovenčených zlatom i platinou, čo si zaslúži veľké poďakovanie.

Text: Kveta Podhorská, foto: Maroš Simon 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.