Tanečná horúčka v parku

Košické Kasárne/Kulturpark sa v sobotu na niekoľko hodín opäť stali Mekkou moderného umenia. Pred jej bránami sa tanečníci cez rôzne street danceové štýly pokúšali doslova „pohnúť parkom“. V jej priestoroch talentovaní sprejeri vytvárali dočasnú galériu originálnych grafitov. Celodennú tancom nabitú atmosféru zaznamenávali streetartisti na plátna.

Druhý deň tohtoročného USE THE C!TY festivalu sa odštartoval tanečným ošiaľom. Počas viac ako 11 hodín sa košické Kasárne/ Kulturpark otriasal v rytme tanečných štýlov hip-hopu, houseu, lookingu, footworkingu, waackingu, vogue, loftingu, poppingu, chorea a experimentálu. Skúsení taneční lektori zaúčali všetkých začiatočníkov i pokročilých tanečníkov z rôznych tanečných klubov.

Podujatie bolo prioritne zamerané na tanečníkov zo street danceových klubov z východného Slovenska. Avšak plánovaná udalosť na  street dancovej scéne vyvolala veľký rozruch u nás i v Česku. Výsledkom bolo, že sa na ňom zúčastnilo viac ako 160 tanečníkov vo veku od 7 do 30 rokov z rôznych častí Slovenska a svojho zástupcu mala i Praha.

„Ide o jednodňovú východoslovenskú verziu Street Dance Camp, jedného z najväčších tanečných letných mítingov v hip- hopovom tancovaní na svete, ktorý sa koná v Brne. Dnešné podujatie má účastníkom ukázať aj to, aký systém funguje na takýchto kempoch,“ objasnil Dávid Tichý, spoluorganizátor tanečných workshopov. „S organizátormi festivalu USE THE C!TY spolupracujeme už piaty rok. Vždy to bolo super, nech už sme pracovali na čomkoľvek. Move that park je pilotný projekt. Dúfam, že tu bude aj budúci rok a stane sa z neho tradícia festivalu,“ vyjadril svoje očakávania Dávid Tichý.

Dopoludnia tanečníci lákali náhodných okoloidúcich na svoje kreácie, ktoré predvádzali v street parku pred Kasárňam/Kulturparkom. Kvôli nevyspytateľnému počasiu sa popoludní lektori a ich žiaci presunuli do priestorov kasárenských garáží. Nič to však nemenilo na skvelej nálade a nadšení celého osadenstva, ktoré tu panovali. Tí, ktorí po náročnom dni nepadli únavou, sa na prednáške DJ SHIMA podozvedali o začiatkoch hip-hopu, ako aj o podstate jeho hesla: Peace, love, community, having fun.

Jedinečnú atmosféru sobotňajšieho podujatia v Kasárňach/Kulturparku dopĺňali streetartisti, ktorí tanečnú atmosféru zachytávali akrylom na svoje plátna. Spestrenie ponúkali aj legálne graffiti na celofánoch, natiahnuté medzi stromami. Jedna z plôch bola vyhradená pre verejnosť. Návštevníci si tak mohli na vlastnej koži vyskúšať, že vytváranie grafitov, nie je také jednoduché, ako sa možno zdá. Dočasné výtvarné diela ostanú vystavené ešte niekoľko dní.

Záver večera ukončila tanečná súťaž 2 na 2, pričom dvojicu tvorili členovia z rôznych tanečných klubov. Zámerom bolo, aby sa účastníci viac spoznali. Už dnes o 16:00 budú pri Urbanovej veži pre Košičanov pripravené dve tanečné vystúpenia a tanečný battle. Svoje sily si pomerajú vybraní najlepší ôsmi tanečníci zo včerajšieho battleu. Súťažiť budú o 100-eurovú vstupenku na spomínaný tohtoročný Street Dance Camp do Brna.

Renáta Kmecziková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.