Tanečný projekt v striebornom odlesku legendy divadelnej improvizácie

Divadlo Štúdio tanca z Banskej Bystrice je košickému publiku dobre známe. Tentoraz do Kasární/Kulturparku zavíta 12. septembra o 19:00 hod. s predstavením Strieborná tekutina, strieborná niť. Je to v poradí 40. inscenácia tanečného divadla. Umelecký súbor ju naštudoval pod vedením majstra tanečnej improvizácie Julyena Hamiltona, ktorý mu priblížil koncept a ideu svojej  celoživotnej tvorby.

silver_0014Tanečný projekt Silver liquid, Silver thread je špecifický tým, že improvizácia ako majstrovstvo sa odohráva v troch úrovniach: pohybovej, svetelnej a zvukovej. Žiaden  z  troch partnerov v predstavení  (tanečníci, svetelný dizajnér, zvukový technik) nepredvída  dopredu sled a reakciu. Napríklad,  ktorá z hudobných skladieb bude zaradená, ktorá zo svetelných zmien bude nasledovať, aké bude  konanie tanečníkov na javisku. Najdôležitejšie však je, aby sa  situácie naplno zmocnili  práve v prebiehajúcej chvíli.  Tanečná poézia, postavená na improvizácii, vzniká vždy nanovo pred očami divákov a preto je vždy iná.

Zhmotniť a spojiť  tento materiál  v zmysluplný a originálny tok predstavenia sa účinkujúci naučili pod vedením majstra, ktorým Julyen Hamilton  bezpochyby je.  S jeho „odobrením“ ponúknu  tanečníci špecifické  dielo s vysokou umeleckou hodnotou,  ktorá má vždy čo divákom povedať.

„V stúpajúcom prílive emócií  sa vynárajú príbehy a dychtivo sa dožadujú svojho miesta na slnku. Telo tanečníkov, jeho a jej myseľ, záblesk pohybu, mení sa na jazyk. Strieborná tekutina, strieborná niť vyteká z tohto jazyka a je v ňom ukotvená,“ charakterizuje projekt jeho autor.

JULYEN HAMILTON je tanečník, choreograf, básnik, hudobník a pedagóg.
Narodil sa a vyrastal v Anglicku. Tanec študoval v Londýne v čase, keď anglická spoločnosť prechádzala kultúrnymi zmenami, sprevádzanými  radikálnym experimentovaním. Od tých čias sa stal zástancom inovácie v predstavení.

Počas 40-ročnej umeleckej činnosti vytvoril okolo 100 autorských tanečných predstavení. Počas štúdia, kedy začal tvoriť vlastné choreografie, bol jeho prístup k pohybu natoľko špecifický a odlišný, že vytvoril nový žáner v tanci. Svojou prácou inšpiroval ďalšie generácie tanečníkov a je uznávaný v celosvetovom meradle ako priekopník v tanečnej improvizácii.

Za svoju prácu, ktorá reflektuje na výskum a vývoj účinných spôsobov ako technika tanca môže kooperovať pri tanečnej improvizácii, je Hamilton vysoko vážený a rešpektovaný.  Prizývajú ho  k výučbe vo veľkých tréningových centrách po celom svete a jeho pedagogika sa orientuje na priestor, čas, hlas a dramaturgiu. Jeho práca je zväčša o improvizácii. Komponuje, spája tanečné práce, ktoré fungujú okamžite, rovnako ako aj texty, ktoré ich väčšinou sprevádzajú. V roku 1999 Julyen Hamilton vytvoril pre Divadlo Štúdio tanca predstavenie Niečo medzi nami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.