Tomáš Jetela „maľoval“ stránkami časopisov

Tomáš Jetela si medzi dvoma výstavami v Prahe odskočil niečo vytvoriť do Košíc, do Galérie Alfa v Kasárňach/Kulturparku. Zapojil sa do experimentálneho výstavného projektu 24 hodín.

Vo svojej tvorbe zobrazil vlastné spomienky, sny a odkazy na rôzne udalosti. „Sú veci, ktoré zasiahnu človeka silnejšie ako sa v skutočnosti udiali. V podvedomí sa neustále vracajú,“ objasnil svoje myšlienky so štetcom v ruke. Ten mu pomáhal vyprodukovať obrazce na stenách, ktoré on sám nechce nazývať maľbami, ale skôr inštaláciou.

Výstavou v Galérii Alfa nadväzuje na pražské výstavy. Podotkol, že tak robí vždy bez rozdielu či trvá 24 hodín alebo mesiac. Väčšinou vystavuje v Prahe, kde študoval  na Akadémii výtvarných umení. V Košiciach sa prezentuje po prvýkrát a okrem Kasární/Kulturparku zatiaľ nič iné nevidel. „Na inštalácii pracujem od rána,“ povedal Tomáš Jetela, ktorý sa v galérii cítil veľmi dobre.

Výstavou nadviazal na temne ladené expozície Hollywood Part I, II, III, ktoré prezentoval už v Prahe a Brne, za ktoré získal  a Cenu kritikov za mladú maľbu.

K autorovmu osobitému štýlu patria strany časopisov, novín, či kníh. „Od študentských čias ma fascinujú stránky kníh, ktoré vkladám do obrazov. Neskôr som ich začal používať viac než farbu.“

Pre umelca nebol novinkou len experimentálny projekt, ale tiež akrylové farby, ktoré ináč nikdy nepoužíva. „Je to pre mňa zaujímavé, pretože väčšinou maľujem vždy olejovými farbami,“ dodal.

 „Keby som mal viac času, určite by som vystavil niečo iné.“ Napriek tomu je podľa Tomáša Jetela skvelé vytvoriť niečo za 24 hodín. „Necítil som žiaden časový tlak,“ potvrdil nám.  Na podobnom projekte zatiaľ nespolupracoval. Zobral to ako výzvu.

Na jeho tvorbu, ktorá je súčasťou experimentálneho projektu 24 hodín, sa môžete prísť pozrieť do 1. júna, od utorka do nedele od 11:00 do 18:00.

 Text a foto> Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.