Tradičná hudba s elementmi modernej nestráca integritu, iba znie po novom  

Slovenská tradičná hudba, ale aj iných národov má na festivale Leto v parku vyhradený samostatný večer v zelenom prostredí areálu Kasární/Kulturparku. Na pódiu pod hviezdami sa 4. augusta vystriedajú až tri skupiny.  V úvode vystúpi prešovská kapela RuSnack´s (18:30), po nej Ľudové mladistvá (19:45) a záver trojkoncertu bude patriť slovenskej world music skupine Banda (21:00).  

Banda, ktorá od roku 2003 prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní, sa pri svojej tvorbe inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami (blues, jazz, beat, pop, stará hudba) a hudbou iných národov (balkánskych, keltských, slovanských, afrických a latinskoamerických). Prevažne slovenské ľudové piesne a melódie (ale aj poľské, španielske, moravské, rusínske, ukrajinské, rómske a autorské) sú spracované formou pestrých, originálnych aranžmánov. Pri svojej produkcii používa akustické nástroje: cimbal, violu, husle, kontrabas, heligónku, mandolínu, buzuki, bicie, rôzne druhy perkusií a sample akustických nástrojov (keyboard). Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v celkom novej, originálnej podobe.

Banda účinkovala v mnohých televíznych  a rozhlasových programoch a jej skladby sa hrajú  vo viacerých slovenských, ale aj zahraničných rádiách.  K najvýznamnejším domácim vystúpeniam patria koncerty na festivaloch Pohoda, Lodenica, Východná, Myjava, Terchová, Košice. Zo zahraničných sú to Mánesovo divadlo a Palác Akropolis Praha, prestížne festivaly v Rudolstadte v Nemecku, Náměšti nad Oslavou v ČR, poľskom Lubline a Krakove. Mimoriadne úspešné boli aj koncerty v Londýne, v talianskych mestách Brendola, Viggiano a Magliano, v ukrajinskom Ľvove, nemeckom Plauene, vo Viedni či v holandskom Tilburgu.

Kapela sa významnou mierou podieľala na tvorbe hudby do hudobno-tanečného hraného filmu Tanec medzi črepinami režiséra Mareka Ťapáka. Z tejto spolupráce vznikol aj hudobný klip na pieseň Šmerc a soundtrack CD. V závere roka 2010 vydala svoje dlho pripravované prvé štúdiové CD s názvom BANDA jedna. Druhý štúdiový album s názvom hraBanda vyšiel v roku 2014.

Hudobný projekt Ľudové mladistvá, ktorý vznikol v r. 2016, je zaujímavou novinkou len 24- ročného skladateľa, klaviristu a zakladateľa projektu, Martina Majla Štefánika, ktorý spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v jeho aranžmánoch ojedinelá. Jeho skladby svojím jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní. Deväťčlenná skupina okamžite po svojom vzniku vzbudila záujem širokej verejnosti.
Hudobný projekt získal hneď niekoľko ocenení. Za necelý rok existencie majú na konte štyri: Objav roka Radio_Head Awards, International winner Jazz Fruits, 3 ceny v rámci Nové tváre slovenského jazzu a Bratislava Jazz Days Winner B-stage.

Zoskupenie tvoria profesionálni hudobníci. Martin Majlo Štefánik študoval na bratislavskom konzervatóriu kompozíciu a klavír. Okrem iného spolupracuje s hudobníkmi ako Emma Drobná, Celeste Buckingham, Majk Spirit či H16. Jakub Kačic hrá na bicích od detstva, študoval v USA kurz na Berklee a aktuálne pokračuje v štúdiu na JAMU v odbore jazzová interpretácia. Jozef Madola pôsobil ako basgitarista v zoskupení A.M.O. Neskôr rozbiehal projekt Solid Move, okrem iného pôsobí v kapele General Foxx, kde sprevádza raperov z H16, Boy Wonder, Separ & DMS a ďalších. Huslista Ján Kružliak ml. študoval klasickú hudbu na Royal Academy of Music v Dánsku, aktívne sa venuje rôznym hudobným štýlom – počnúc klasickou hudbou až po elektronickú v spolupráci s rôznymi DJmi (Jimmy Pé, Dj Mathew, Velvet Sky) a experimentálnu hudbu s použitím efektov a ,,loopovaním“ vlastnej hry naživo v reálnom čase. Peter Leto patrí k mladej talentovanej generácii hráčov na cimbal a zoskupenie dopĺňajú 4 speváčky – Monika Horičková, Terézia Jarošová, Nina Kollárová a Mária Nagyová, ktoré sa ľudovej piesni venujú od detstva.
Funky-popová prešovská kapela RuSnack´s vznikla v roku 2015. Spočiatku prerábala rusínske ľudové piesne do moderného šatu, neskôr začala s vlastnou tvorbou. Frontman a zároveň aj spevák Ladislav Ladomirjak ju založil spolu s bubeníkom Jánom Uhriňákom. Vzápätí oslovili svojho kamaráta saxofonistu Jána Lazoríka, ktorý sa k nim pridal. O basgitaristovi dlho nerozmýšľali a zavolali si Matúša Bačinského. Do začínajúcej kapely prijal pozvanie aj gitarista Igor Polorecký, ktorý s nimi nahral 2 single (Pidmanula pidvela, Ivanku Ivanku), ale pre pracovné vyťaženie od nich po pár mesiacoch odišiel. Na jeho miesto ťažko hľadali náhradu, ale nakoniec sa im to podarilo. Dnes túto pozíciu zastáva vynikajúci gitarista Miloš Humeník.

Vstupenky online:

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.