Tri tvorivé (po)tvory sršali humorom a diváci smiechom

Nikto netuší, na aké predstavenie vlastne ide, nemá totiž názov, celé to zvládnu iba traja herci bez akejkoľvek prípravy, nestavajú sa žiadne kulisy a vlastne ani oni nevedia, do čoho idú. Zaujímavé je, že sa na to tešia a je to vraj pre nich adrenalín. Bez divákov by si skvelé improvizačné divadlo zo Žiliny – Tri tvorivé tvory alebo jednoducho 3T asi neporadili. Dávajú im na výber, akú humornú show chcú vidieť. Stačí napísať tému, s ktorou sa majstri humoru na javisku vyhrajú a aký príbeh, samozrejme smiešny, zo želaní divákov spoločne vyskladajú. Dovolené je len smiať sa, čo už len samotná prítomnosť troch „potvorákov“ garantuje.

ET5A7964

Ako sa všetko vyvinie, to majú v rukách hostitelia a ich hostia, odchovanci Improligy a vlastnej show v rádii Od veci, Juraj „Šoko“ Tabaček, Lukáš „Pucho“ Puchovský a Stano „Stanley“ Staško. Práve oni majú dostať všetkých do záchvatu svojimi majstrovskými improvizáciami. O čom bolo ich vystúpenie v Kasárňach/Kulturparku v nedeľu večer? Podľa očakávaní o dobrej zábave, plnej dejových zvratov. Poradili si s Pachom, čistidlom na okuliare i zhudobneným syrovým črievkom.

Mnohí prichádzajú do sály s jasným zámerom – dostať zabávačov ťažko zvládnuteľnou požiadavkou. Tak ako vždy však presvedčili, že majú navrch a poradia si naozaj so všetkým,  s výnimkou sexuálnych, vulgárnych a politických kontextov, ktorým sa zámerne vyhýbajú. Podľa nich neexistuje téma, ktorá by sa nedala zahrať, existuje iba zlý herec. Za desať rokov druhýkrát to isté nikdy nezahrali. Je to vždy prvé a zároveň posledné predstavenie a neexistuje žiaden plán B.

ET5A7926

„Náš humor je postihnutý práve momentálnosťou, čo ľudí presvedčí, aby s nami zostali hodinu a pol. Nemyslím si, že podávame extrémne herecké výkony, ľudia skôr prichádzajú na naše predstavenia preto, lebo sa radi nechávajú zaskakovať tým, čo daný moment prinesie v našom podaní a nás zasa baví zaskakovať jeden druhého. Keď sa ľudia smejú, je to ten najlepší motor pre to, aby vznikali ďalšie humorné situácie,“ hovorí jeden z troch tvorov Juraj.

Zatiaľ každého dostali do kolien, pobavili, rozosmiali, dobre naladili. Divadelno-improvizačná skupina sa vždy s radosťou vrhá medzi divákov bez prípravy, rozpútava šialenstvo a útočí na jeho bránice. Je prirodzené, že nie vždy je publikum naladené na to, čo sa deje na javisku. Aj s tým treba rátať.

ET5A7974

„Čím je väčšia masa, tým je väčšia šanca, že je tam skupina ľudí, ktorá sa chytí a davovou psychózou prenesie reakcie na ostatných a uvoľnia sa. To sú momenty trápna, s ktorými narábame a uvedomujeme si ich. Nazývame to takým divadelným športom. Ľudia prídu na svoj obľúbený tím, ale nie je garantované, že zahráme dobrý zápas, ale sú takí milí, že nám fandia a  prídu aj nabudúce presvedčiť sa, že to bude lepšie,“ priznáva „Šoko“.

Improvizácia a interakcia sú ich smiechové zbrane, ktorými útočia na svojich priaznivcov. Sú to majstri rôznych tvárí, gest, slov, pohybov. Vtipné repliky odvážne dopĺňajú pohybovými a hudobnými improvizáciami. Svojim autentickým prejavom a dlhoročnými skúsenosťami robia z improvizácie divadelný kúsok, show, zábavu. Tvorivým tvorom to v trojici naozaj páli. No nezasmiali by ste sa, keď sú zábavní? Keby neboli, zaplnenú sálu Kulturparku by určite nepobavili a nezdvihli zo stoličiek svojimi gagmi.

Kveta Podhorská, foto: Michal Vasiľ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.