Trio hudobníkov z Longitalu a sláčikové kvarteto poskytnú magický zážitok

Jesenná šnúra Longital Suita 2018 prinesie slovenským poslucháčom na jeseň živelný hudobný program s rozšíreným repertoárom do piatich slovenských miest. Turné, počas ktorého vystúpi aj v Kasárňach/Kulturparku 14. októbra o 19:00 hod., prinesie koncertný program na rozhraní art-rocku a súčasnej vážnej hudby.

Longital Suita je spojenie Longital so sláčikovým kvartetom. Projekt vznikol v roku 2015 pre Festival Konvergencie pri príležitosti pätnásťročného pôsobenia skupiny, ktorá má na konte dvanásť albumov a za sebou tisícku koncertov v dvanástich krajinách Európy, USA a Kanade.

Tento hudobný projekt výborne zapasoval aj do dramaturgie festivalov Pohoda či Radio_Head Awards, odkiaľ pochádza doposiaľ nezverejnená nahrávka Divoko, ktorá prezentuje dynamický art-pop v podaní  siedmich muzikantských osobností. Pôvodnú longitálsku zostavu Shina (spev, basgitara, slák), Dano Salontay (gitary, slák, vokály) a Marián Slávka (bicie, piano) dopĺňa a vyvažuje energické kvarteto v zložení Štefan Filas (husle), Milan Adamec (husle), Slavo Solovic  (viola) a Jozef Lupták (violončelo). V ich repertoári nebudú chýbať skladby A to je všetko?, Zlatá či Som modré more, ktoré vyšli už v roku 2016 na nahrávke z festivalu Konvergencie. Práve na známom bratislavskom podujatí začali kompozície Longital žiť novú sláčikovú éru, o ktorú sa aranžmánmi zaslúžil producent, skladateľ a inštrumentalista Slavo Solovic.

Skupina má na konte dvanásť albumov a za sebou tisícku koncertov v dvanástich krajinách Európy, USA a Kanade. Longital Suitu charakterizuje päť slov: radosť, sebavedomie, odvaha, divokosť a temperament. Je to zomknutý celok siedmich rovnocenných osobností, medzi ktorými funguje správna chémia, muzikantský rešpekt a priateľstvo.

Inšpirácia klasickou formou suity rúca zaužívané spôsoby kombinácie rockovej skupiny so sláčikmi vďaka skvelým aranžmánom Slava Solovica, ktorý osobne hrá  violový part. Ako aranžér a skladateľ dlhodobo úspešne prekračuje hranice medzi populárnou či alternatívnou hudbou a svetom vážnej, klasickej hudby (symfonická spolupráca so skupinou Korben Dallas, Sendreiovcami). Piesňové krajiny Longitalu sú preložené do jazyka nových nástrojov s obdivuhodnou ľahkosťou, bez strát na význame a splývajú v jeden magický hudobný a vizuálny zážitok.

Longital sa príležitostne venuje aj divadelnej a filmovej hudbe (divadlá Continuo, Gunagu, Aréna, medzinárodne ocenený animovaný film Sneh, celovečerná dokumentárna dráma True Štúr). K pesničkám neskôr dodal skladateľ Slavo Solovic orchestrálne aranžmány, upravené pre sláčikové kvarteto a skladby sa ukázali v novom rozmere, mohutnejšej a plnšej forme.

Ak ste niekedy boli na koncerte nadžánrovej slovenskej skupiny Longital, poznáte magickú atmosféru, ktorú trojica muzikantov dokáže vytvoriť v zostave s gitarami, slákmi, bicími nástrojmi a klavírom. K triu sa opäť pridá energické sláčikové kvarteto, a znovu tak ožije projekt Longital Suita. Oplatí sa ich vidieť a počuť. Z hudobníkov vyžaruje radosť a pozitívna energia.

„Tešíme sa, že piesne Longitalu ožili v zatiaľ najvýpravnejšej podobe so sláčikovým kvartetom a ešte viac nás teší, že po obrovskom úspechu koncertov na Konvergenciách a Pohode projekt pokračuje a sme schopní uskutočniť celoslovenské turné. Pre kapelu je to vykročenie do neprebádaných hudobných vôd, ktoré vedia byť aj divoké. Na druhej strane špičkoví klasickí hráči si s nami užívajú spôsob práce rockovej kapely a skvelé reakcie nášho publika,”  uviedol Dano Salontay.

Sláčikové kvarteto projektu Longital Suita tvoria virtuózni a renomovaní hudobníci: SLAVO SOLOVIC, klasický vzdelaný hudobník a v súčasnosti popredný slovenský aranžér na pomedzí vážnej hudby a moderných žánrov. Violončelista JOZEF LUPTÁK je absolventom Royal Academy of Music London, virtuóznym sólistom s úctyhodným žánrovým rozsahom od tradičnej hudby cez súčasnú až po improvizovanú. Je laureátom množstva cien, hybnou silou progresívnej komornej hudby na Slovensku, venuje sa multikultúrnym a multietnickým projektom a koncertuje po celom svete. Založil a riadi festival Konvergencie. Huslista ŠTEFAN FILAS je koncertným majstrom Štátnej filharmónie, bol zakladajúcim členom Gustav Mahler Jugend Orchester, venuje sa medzižánrovým presahom komornej a vážnej hudby, pôsobí v komorných telesách na Slovensku i v zahraničí. Huslista MILAN ADAMEC je hudobný súputník a spolužiak Slava Solovica, pôsobí ako vedúci skupiny druhých huslí v orchestri SND, venuje sa vzdelávacím koncertom a aranžovaniu.

Vstupenky online:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.