Retro film fest: Bonnie & Clyde a Niekto tam hore ma má rád

Dátum a čas:
nedeľa - 29. 05. 2016 - 18:30 - 20:30

Miesto konania:
Amfiteáter


Poslednou filmovou klasikou, ktorú si budú môcť diváci pozrieť na veľkom plátne v Amfiteátri v rámci Retro folk festu, bude 29. mája romanticko-životopisná krimi dráma Bonnie & Clyde (1967).Scenáristi a režisér filmu poňali príbeh slávnej gangsterskej dvojice, ktorý je založený na skutočných udalostiach, veľmi originálne. Na jednej strane  sa postarali o to, aby na filmovom plátne čo najpresvedčivejšie ožila kríza tridsiatych rokov, na strane druhej mal však pohľad do minulosti poslúžiť ako odrazový mostík pre zúčtovanie so spoločnosťou.

Hrdinovia filmu sú síce brutálni vrahovia, ale to všetko akosi zostáva v pozadí. V popredí vidíme bojovníkov proti existujúcemu spoločenskému poriadku a americkému vládnemu systému. Film sa stal nesmierne populárny najmä medzi mládežou. Prvok protestu jej bol vždy blízky. Filozofia tohto protestu je však zjednodušená, obmedzuje sa na konštatovanie, že svet nestojí za nič a obidvaja sympatickí hrdinovia sa právom búria proti zavedenému spoločenskému poriadku. Skutočnosť, že zabíjajú, je druhoradá. Krutosť, s akou boli zlikvidovaní, im nakoniec ešte získava sympatie divákov.

Bonnie a Clyde sú vo filme usmievaví, ľahkomyseľní, možno i detinskí, rozhodne sú však obdarení veľkým osobným kúzlom. Zabíjajú neúmyselne a neradi. Ako ich nemať rád, ako ich neľutovať, keď takí mladí nezmyselne zomrú. Odtiaľ je len krôčik ku chvále a identifikácii. Tento film patrí k významným dielam svetovej kinematografie. Kritika právom ocenila formálnu dokonalosť tohto diela, ale v hodnotení ideového vyznenia snímky sa často rozchádzala.

Vstupné: 2 €

V rámci Retro film festu sa bude súbežne premietať v film NIEKTO TAM HORE MA MÁ RÁD (1956) v Aupark Schopping Center so začiatkom o 20:00 hod. „Svetoví boxeri trénujú tu“ oznamuje nápis nad vchodom Stillmanovej posilňovne. Thomas Rocco Barbella nie je boxer. Je len otrhaný, zúfalý mladík, ktorý potrebuje peniaze. Preto vojde, zapíše sa pod iným menom Rocky Graziano a kvôli desiatim dolárom vstúpi do ringu ako sparing partner…a nie je porazený. Meno sa zapíše do histórie. Rovnako ako tento príbeh o Grazianovej ceste z absolútnej chudoby k titulu šampióna v strednej váhe. Vo svojom druhom filme hrá Paul Newman skutočného kráľa ringu. V rámci prípravy na úlohu sa s Grazianom osobne stretával, aby pochytil jeho spôsob reči a mimiku. Film získal dva Oscary a režisér Robert Wise zachytil tempo tohoto športu so silou knock outu. Vo filme sa objaví i Steve McQueen a Robert Loggia.

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.