AFF: Quo vadis, Aida? – film

Dátum a čas:
sobota - 26. 06. 2021 - 20:00 - 22:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Strhujúca a emocionálne vyhrotená dráma medzinárodne rešpektovanej scenáristky a režisérky Jasmily Žbanić, ktorá pri svojej minuloročnej svetovej premiére doslova otriasla publikom v Benátkach. Ide o dramatický príbeh z bosnianskej Srebrenice, ktorú v roku 1995 obsadila srbská armáda, čo malo nedozerné a fatálne následky. V centre hektického rozprávania je učiteľka Aida, ktorá pôsobí ako tlmočníčka mierových síl OSN. Vzhľadom na svoju prácu má prístup ku všetkým dôležitým informáciám, z ktorých si poskladá neodvratný krutý údel takmer všetkých srebrenických mužov, medzi nimi aj svojho manžela a dvoch synov. Aida zvádza boj s neúprosne sa krátiacim časom a úporne sa snaží nájsť východisko z blížiaceho sa pekla.

Ohromne presvedčivý film bosnianskej filmárky zvýrazňuje podstatné aspekty nezmyselnej vojny – absenciu komunikácie, neskutočnú bezmocnosť zúčastnených, tzv. mierových, síl a príšerné pochopenie faktu, že neexistuje žiadne pozitívne východisko. Snímka nie je iba trpko-bolestnou pripomienkou traumy všetkých Bosniakov, ale aj silným a aktuálnym varovaním pred všetkými „vlasteneckými“ a „národniarskymi“ hnutiami a tendenciami vzmáhajúcimi sa v súčasnej Európe.

Vstupné: 3 €


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.