AFF: Zbohom, Sovietsky zväz – film

Dátum a čas:
piatok - 25. 06. 2021 - 14:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Malý Johannes to nikdy nemal ľahké. Predčasne sa narodil do excentrickej rodiny Tarkkinenovcov na konci éry Estónskej sovietskej socialistickej republiky, vychovávajú ho starí rodičia so značne protichodnými názormi a matka je v snahe zabezpečiť lepší život nútená odísť do blízkeho Fínska. V škole má problémy, viac ako učenie ho zamestnávajú hádky a bitky s rovesníkmi a tajne miluje spolužiačku Veru. A do toho všetkého sa zrúti „ríša zla“…

Film je celovečerným debutom estónskeho režiséra Lauriho Randlu, ktorý k vlastným spomienkam na detstvo v sovietskej ére pripojil aj zážitky svojich kamarátov a známych. Časy to neboli príliš slávne, skôr viac-menej tragické, tvorca však vo svojej originálnej snímke razí sympatickú tézu, že aj na nešťastí sa dá zasmiať – záleží na uhle pohľadu. Podarilo sa mu vytvoriť humornú nostalgickú spomienku, ale aj hlboko osobný príbeh, reflektujúci súdržnosť rodiny a túžbu po slobode. Film získal Cenu divákov na festivale v Talline.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.