Igor Kucer Emotion group presents songs by Andy Warhol’s mother Julia Warhola

Dátum a čas:
štvrtok - 04. 06. 2015 - 17:00 - 20:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Rusínske piesne budú znieť na koncerte v Kasárňach/Kulturparku 4. júna v podaní operného speváka Igora Kucera v doprovode hudobnej formácie Emotion Group.  Do Košíc prichádza s projektom, ktorý vznikol na základe autentických nahrávok matky Andyho Warhola, Júlie Zavackej Warholovej. Vďaka iniciatíve svojho syna po presťahovaní sa do Pittsburghu naspievala v 50. rokoch minulého storočia na LP platňu pôvodné rusínske ľudové piesne vo svojom materinskom jazyku.

Hudobný projekt s prvkami opery, jazzu a swingu následne posielala svojim blízkym do východoslovenskej dediny Miková, odkiaľ pochádzala, teda „do kraju“, ako zvykla hovoriť svojej domovine. Väčšinu vzácnych záznamov tvoria prevažne pôvodné rusínske ľudové piesne, ale aj kresťanské modlitby, nahovorené v modlitebnom recitatíve, ale aj prespievané v cirkevnom slovanskom jazyku. Väčšina piesní formovala aj umelecký vkus Andyho Warhola, ktorý zásadným spôsobom ovplyvnil podobu moderného umenia 20. storočia.

Staré piesne do modernej podoby znovu oživil Igor Kucer, ktorý k projektu povedal: „Našou snahou bolo vniesť nový život piesňam, ktoré upadajú pomaly do zabudnutia a nechať ich zaznieť v novom šate. Som veľmi rád, že sa nám podarilo aj takýmto spôsobom vrátiť čaro a výnimočnosť týmto piesňam, ktoré od útleho detstva vstrebával aj samotný Andy Warhol.“

Priestor na neopakovateľnú atmosféru, spojenú s koncertným vystúpením I.K.E.G. (Igor Kucer Emotion Group), poskytne program, zložený zo spracovaných, doposiaľ nepublikovaných nahrávok rusínskych ľudových piesní matky Andyho Warhola, Júlie Warholovej. Koncertný projekt sa začína symbolicky v Medzilaborciach a ukončí o rok v Pittsburghu, teda v mestách, kde sa nachádzajú Múzeá moderného umenia Andyho Warhola.

Vstupné: 8 € v predpredaji, 10 € na mieste

http://bit.ly/1OZQWr0

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.