ARS NOVA: Sentegmento plays Contemporary – koncert

Dátum a čas:
sobota - 05. 11. 2016 - 15:00 - 17:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Na koncerte pod názvom Sentegmento plays Contemporary v rámci festivalu súčasného umenia Ars Nova v Kasárňach/Kulturparku vystúpi 5. novembra o 17:00 hod. Trio Sen Tegmento. Tvoria ho sopranistka Nao Higano, klaviristka Zuzana Biščáková a klarinetista Martin Adámek. Odznejú na ňom skladby od slovenskej hudobnej skladateľky Iris Szeghy a jedna od Michaela Jarrella.

Nao Higano študovala operný a koncertný spev na Univerzite Seitoku v Chibe v Japonsku a na VŠMU v Bratislave, kde ukončila doktorandské štúdium. Úspešne sa predstavila na medzinárodných hudobných festivaloch, nahráva pre rozhlas, TV a pre hudobné vydavateľstvá. Získala prvú cenu Yamaha foundation a niekoľko prémií Slovenského hudobného fondu. Do roku 2005 bola stálym hosťom Opery SND. V posledných rokoch získava rozhľad aj ako výtvarníčka.

Zuzana Biščáková študovala na Schola Cantorum v Paríži (postgraduálne štúdium, E. Indjic), na VŠMU v Bratislave (doktorandské a magisterské štúdium, D. Varínska) a na Konzervatóriu v Žiline (Ľ. Fraňová). V roku 1996 získala 1. miesto v Súťaži slovenských konzervatórií a o rok neskôr zvíťazila na Medzinárodnom festivale v Londýne. V roku 2002 jej bolo udelené ocenenie za najlepšiu interpretáciu skladby slovenského autora (Londýn).

Martin Adámek má napriek svojej krátkej umeleckej kariére na konte mnoho úspechov na domácej a zahraničnej pôde. Z medzinárodných interpretačných súťaží treba spomenúť prvé miesta na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka (Česká republika, 2014), Clarinetto Concorso Carlino (Taliansko, 2013) a iné. Ako poslucháč bakalárskeho štúdia na JAMU v Brne u doc. Milana Poláka a doc. Víta Spilku získava skúsenosti aj v orchestroch ako Gustav Mahler Jugendorchester, European Union Youth Orchestra, pod taktovkou Christopha Eschenbacha, Davida Afkhama, Vladimira Ashkenazyho, Krzysztofa Urbańskeho, Petra Starka…

Slovenská hudobná skladateľka Iris Szeghy študovala na košickom Konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave. Žije a tvorí vo Švajčiarsku. Absolvovala niekoľko študijných pobytov v zahraničí (Budapešť, Varšava, University of California v San Diegu či v Amsterdame). Inšpiráciou pre skladbu Meadow Song jej boli slovenské trávnice, obzvlášť jedna z nich – Hrabala, hrabala z východného Slovenska. Preludio e danza (Prelúdium a tanec) je tanečná miniatúra, ktorú možno hrať tak na basklarinete ako na basetovom rohu. Je inšpirovaná folklórom i džezom. Skladba Folclorico vychádza z jej staršej skladby Musica folclorica pre klarinet, bicie a klavír z r. 1996. Vybraté úseky prepracovala a pospájala do nového celku. Inšpirovala ju ľudová hudba balkánskeho regiónu, ale aj slovenská a maďarská.

Skladbu Anrufung des Großen Bären (Vzývanie Veľkého medveďa) na básne rakúskej poétky Ingeborg Bachmann napísala I. Szeghy pôvodne pre soprán, flautu a klavír. V spolupráci s Martinom Adámkom vznikla prednedávnom verzia s klarinetom. Vybrala si dve básne: Reklama a Vzývanie Veľkého medveďa. Skladba Vivat leto je malou oslavou leta, oslavou toho, čo robí leto letom – slnka, vody, horúčavy, búrky, ochladzujúceho vánku – ale tiež nášho emočného naladenia, ktoré toto ročné obdobie vyvoláva: radosť, pohodu, bezstarostnosť.

Program:

Iris Szeghy – Folclorico (klarinet & klavír)

Iris Szeghy – Meadow Song (spev & klarinet)

Iris Szeghy – Preludio e Danza (basklarinet sólo)

Michael Jarrell – Assonance (klarinet sólo)

Iris Szeghy – Vivat leto! (klarinet sólo):

  1. Slnečný ohňostroj
  2. Chvála vody
  3. Sparno…
  4. Búrkové intermezzo
  5. Chvála vánku
  6. Hravo a bezstarostne
  7. Vivat leto!

Iris Szeghy – Anrufung des Großen Bären (Vzývanie Veľkého medveďa) (trio):

  1. Larghetto
  2. Alla danza
  3.  Largo

Vstupné: 3 € predpredaj/5 € na mieste

S finančnou podporou Fondu na podporu umenia


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.