ARS NOVA: Štátna filharmónia Košice – koncert

Dátum a čas:
štvrtok - 03. 11. 2016 - 17:00 - 19:00

Miesto konania:
Dom umenia Košice


Prvý večer festivalu ARS NOVA (3. 11.) v Dome umenia o 19:00 hod. bude patriť koncertu Štátnej filharmónie Košice pod dirigentskou taktovkou Petra Breinera. Violista Peter Zwiebel sa predstaví v úlohe sólistu koncertu košického skladateľa Jozefa Podprockého. 

Dirigent , klavirista, skladateľ, aranžér a publicista Peter Breiner, ktorý je jedným z najnahrávanejších hudobníkov sveta (vyše 200 CD titulov a viac než 2 milióny predaných nosičov), obohatí program festivalu skladbou Taká jedna Burleska pre menší symfonický orchester (1982).

Breinerove skladby a aranžmány sa uvádzajú na koncertoch po celom svete. Je autorom hudby k viacerým filmom (Anna zo Zeleného domu, Pianistova dcéra, Čarovná flauta) a jeho hudba sa mnohokrát objavila aj v populárnych TV programoch. Aktuálne sa venuje veľkému, technologicky progresívnemu transmediálnemu projektu, ktorý obsahuje audio nahrávky, interaktívne videá a participatívne platformy. Je  založený na jeho suite pre veľký symfonický orchester Slovak Dances, Nasty and Nice (Slovenské tance, pochabé i smutné). Tá pozostáva zo 16 tancov, založených na slovenských ľudových piesňach. Pre projekt ju nahrá renomovaný orchester.

Poslucháči sa započúvajú aj do diela Viola concerto –  Koncert pre violu a orchester, op. 69 od skladateľa Jozefa Podprockého. Zaznejú Andante – Allegretto, Intermezzo – Lento poco rubato a Allegro. 

„Viola concerto som napísal na podnet violistu Petra Zwiebela, ktorý v roku 2013 úspešne uviedol moju Fantáziu II. pre violu op. 63 a často účinkoval aj pri koncertnom uvádzaní viacerých mojich komorných skladieb. Koncipoval som ho v klasickej trojčasťovej forme s akcentom na jeho  koncertantný priebeh ako sústavný a tvrdošijný „dialóg“ medzi sólistom a orchestrom,“ uviedol autor.

Spomienkou na Alexandra Moyzesa, ktorého posledným žiakom bol práve Peter Breiner, bude Symfónia č. 8, op. 64 pre veľký orchester. Štátna filharmónia Košice uvedie skladby Tranquillo, Allegro molto a Lento un poco tenuto. Allegro mam non tropp.

Vstupné: 8 €, 7 €, 6 €

S finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.