ARS NOVA: Tyč – video opera

Dátum a čas:
piatok - 04. 11. 2016 - 17:00 - 18:30

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Festival ARS NOVA pokračuje 4. novembra o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku uvedením jednoaktovej video opery TYČ pre viackanálovú elektroniku, barytón saxofón a objekty.

„Tyč“ je vytváraná ako forma variabilne premenného diela, ktorá pri novom naštudovaní zmení dramaturgický obsah. Jej podoba záleží od miesta a média realizácie. Video opera je teda druhou verziou, s ktorou prichádza Tóth pred diváka. Prvá vznikla v Arnheme pod názvom „Zázračná masážna tyč“ v rámci K.A.I.R. rezidencie v roku 2013. SMarekom Kundlákom vytvorili site-specific predstavenie, kedy diváci pohybom po opustenej kancelárskej budove sledovali dej.

Za postavu ministra bola obsadená „Výťahová šachta – strojovňa“, ktorú videli diváci pohľadom na strechu vedľajšej budovy. Nakoniec Šachta pristála na javisku a rozhodla dej. Video opera Tyč je jej novou dejovou obmenou. Podtext sci-fi vracia do reality inštitucionálneho hierarchického usporiadania. Budúcnosť je vyjadrená paradoxným návratom do minulosti. Filmové zábery sa vytvárali v priestoroch bývalého apartmánu Andreja Kisku v hoteli Devín, podzemnej chodbe Slovenskej televízie alebo vo Východoslovenskej galérii v Košiciach.

Kde je za tým všetkým opera? V retrográdnom návrate zhudobnenia cyklických procesov odvolávania a vymenovania. Video opera Tyč predznamenáva javiskové prevedenie, ktoré bude premiérovo uvedené
v apríli 2017 v Košiciach… V tretej verzii – s novým dejom, hercamia príbehom.

Obsadenie na javisku:

Miroslav Tóth – viackanálová elektronika
Kováts Gergő – barytón saxofón
Ladislav Mirvald – scéna, svetelný dizajn

Obsadenie vo filme:
Jana Wernerova
Martin Burlas
Samčo brat dážďoviek
Anna Anderluh
András Cséfalvay
Lenka Pastorová
Petra Torkošová

Libreto, réžia, kamera, strih a hudba: Miroslav Tóth
Svetelný dizajn: Marek Kundlák, Ladislav Mirvald
Kostýmy: Emma Korpová
Animácie: Jakub Pišek
Vizáž: Diana Brocko
Rekvizity: Maroš Schmidt

Vstupné: 3 € predpredaj/5 € na mieste

S finančnou podporou Fondu na podporu umenia

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.