Art Film Fest: Underground

Dátum a čas:
utorok - 21. 06. 2016 - 19:30 - 21:30

Miesto konania:
Amfiteáter


Piaty festivalový večer Art Film Festu v Amfiteátri prinesie 21. júna slávny film Emira Kusturicu Underground, za ktorý získal v roku 1995 druhú Zlatú palmu v Cannes, odhaľujúci tragické i komické podobenstvo jednej časti európskeho spoločenstva. Obnažuje zložitosť, bláznivosť i dušu juhoslovanských dejín, ľudí a charakterov.

Pôsobivá freska novodobých dejín dnes už neexistujúcej balkánskej krajiny je známa aj ľuďom, ktorí divácky vďačnú snímku nikdy nevideli, a to vďaka fenomenálnemu soundtracku Gorana Bregovića. Časovo rozsiahly príbeh (od druhej svetovej vojny až po začiatok 90. rokov) zaujme okrem iných vynikajúcich umeleckých kvalít predovšetkým hereckým koncertom Lazara Ristovského, ktorý si príde osobne prevziať cenu Hercova misia  a Predraga Manojlovića v nezabudnuteľných postavách blízkych i odlúčených priateľov Marka a Blackyho.

Vo vojnovom Belehrade v roku 1941 obchodujú so zbraňami. Pretože svoje nie príliš čestné kšeftovanie obratne spájajú s partizánskymi nájazdmi, v krátkom čase získajú reputáciu hrdinských bojovníkov za slobodu. Keď sa Blacky musí jedného dňa začať skrývať, Marko ho ukryje spolu s ďalšími utečencami v pivnici svojho deda. Vojna pokračuje a utečencov pribúda, rodia sa deti a v pivnici sa pomaly vytvára autonómny svet. Keď sa v roku 1944 vráti mier, Marko udržuje ostatných obyvateľov pivnice v nevedomosti. Jednak preto, že s povesťou hrdinu dosiahol v Titovej Juhoslávii vysoké politické postavenie a jednak preto, že sa s Blackym nechce deliť o krásnu Natáliu, ktorú obaja milujú. Uplynie pätnásť rokov, kým sa prví ľudia dostanú von, ale tým sa celý príbeh zďaleka nekončí.

Vstup: voľný


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.