Autorský večer skladateľa Jozefa Podprockého/Quasars Ensemble

Dátum a čas:
utorok - 10. 06. 2014 - 17:00 - 18:30

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


poprockyDejiny slovenskej hudobnej kultúry formovalo niekoľko kľúčových skladateľských osobností, ktoré profesionalizovali hudobné inštitúcie a vychovali viacero silných skladateľských generácií.

K tým najdôležitejším nesporne patrí aj skladateľ, dlhoročný pedagóg kompozície a teoretických predmetov na košickom Konzervatóriu, riaditeľ Štátnej filharmónie Košice, ale najmä skromný, pokorný a vzácny umelec – Jozef Podprocký. Jeho vplyv na hudobný rozvoj Košíc bol fatálny.

Ako remeselne podkutý skladateľ sa po štúdiách na bratislavskej VŠMU vrátil späť na východ, aby tomuto regiónu vštepil úctu k vlastnej historickej hudbe, pedagogickou prácou zosobnil to, čomu dnes hovoríme „košická kompozičná škola“, svojimi smelými kompozíciami, ako aj progresívnymi dramaturgickými koncepciami zasa výrazne formoval hudobný vkus publika v Košiciach. Z jeho vedomostí, ako aj z jeho morálnej podpory však ťažilo aj množstvo školiacich sa interpretov, ako aj profesionálnych umelcov, vrátane hudobníkov súboru Quasars Ensemble. Je osobnosťou, bez ktorej by neboli Košice tým mestom, akým sú. Vďaka nemu nadobudli Košice rešpekt. Podprockého pedagogická práca však presiahla hranice Košíc a z jeho odchovancov sú dnes medzinárodne etablovaní hudobníci.

Quasars Ensemble ako rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku v deň skladateľových 70. narodenín prinesie rozsiahly prierez jeho komornou tvorbou – závažné Sempre solo op. 5 pre sólovú flautu, pochádzajúce ešte z roku 1966, ansámblové kompozície ako Rozmarné interlúdium op. 56, či najnovšie Sláčikové kvarteto č. 6 v premiére. V tomto médiu sa Jozef Podprocký napokon identifikoval a získal v ňom najväčšie uznanie.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.