Bažant kinematograf: Loli paradička

Dátum a čas:
sobota - 15. 08. 2020 - 21:00 - 23:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Bažant kinematograf pozýva divákov do areálu Kasární/Kulturparku, kde 15. augusta 2020 o 21:00 premietne letný východniarsky kinohit Loli paradička. Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska je autorským filmom prešovskej rodiny Staviarskych, ktorý mal premiéru vlani na Art Film Feste, kde získal Cenu divákov za najlepší film. Vyzdvihovaná je najmä autentickosť, silný príbeh, priamočiarosť a humor. Viacerí prirovnávajú film k staršej snímke Pásla kone na betóne.

Tvorcovia Richard Staviarsky a jeho otec Víťa približujú romantický príbeh o nádeji a trpkosti života medzi Rómkou Veronkou (Kamila Mitrášová) a bielym invalidom Milanom (Michal Iľkanin). Dej filmu sa odohráva v prostredí východoslovenských jarmokov.

Predavač perníkov a cukroviniek Milan pristihne mladú Rómku, ako mu kvôli hladu kradne turecký med. Napokon sa nad ňou zľutuje a kúpi jej obed. Veronka mu z vďačnosti začne vypomáhať v stánku. Noc strávia v lacnej ubytovni s vínom a hudbou, kde sa do seba zaľúbia. Milan nemá nohu a chodí s barlami, ale jej to neprekáža. A jemu neprekáža, že má rómsky pôvod. Film sprevádza diváka nielen vývojom romantickej známosti, ale aj okolitými reakciami spoločnosti na nezvyčajný pár.

V rómčine znamená Loli paradička červená paradajka, čo je aj názov piesne, ktorú si vo filme pospevuje Veronka. Väčšina dialógov sa odohráva v šarišskom dialekte a niekoľko replík je v rómskom jazyku. Hrajú takmer výlučne herci z divadiel v Prešove a Košiciach. Herečku do hlavnej ženskej úlohy tvorcovia hľadali po dedinách, kde prišlo niekedy aj tucet záujemkýň.

Vstup voľný


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.