Biela noc – festival súčasného umenia

Dátum a čas:
piatok - 02. 10. 2015 - Celodenná akcia


Prvá októbrová sobotná noc v Košiciach bude opäť patriť súčasnému umeniu. Ako po minulé roky, tak aj tento, dramaturgia skĺbila citlivý výber domácich i zahraničných umelcov. Tohtoročná trasa Bielej noci sľubuje 36 umeleckých zastávok, 7 zahraničných headlinerov a nespočetné množstvo nových zážitkov. Biela noc príde v roku 2015 s novým formátom mapy a doporučenými  tematickými trasami. Zostáva i naďalej bezplatná.

ljos1Hlavným dejiskom bude opäť centrum mesta, kde Košičanov čaká od 19:00 hod. do skorých ranných hodín veľa skvelých prekvapení. Viac o nich sa dozviete na webovej stránke www.bielanoc.sk.

Bielou nocou bude žiť aj Kunsthalle/Hala umenia. Ži intervá mediálna performance je  koncipovaná v línii zahraničnej umeleckej skupiny RUSE, ktorá sa zaoberá digitálnym a performačným umením, hľadajúc hlboký vzťah svetla, priestoru, zvuku a pohybu. Centrálnym bodom v tomto diele je tanečníčka Elena Annovi, cez ktorý divák vstupuje do surrealistického a snového priestoru, pozostávajúceho z obrazov a zvukov.

S interaktívnou akustickou sochou Public Jukebox sa v priestore medzi budovami Bravo a Charlie v Kasárňach/Kulturparku predstaví Krištof Kintera. Hracia skriňa naruší ustálenú akustickú rutinu daného miesta. Ktokoľvek si bude môcť vybrať zo 100 najrôznejších zvukových stôp. K dispozícii bude pestrá škála zvukov.

Svetelno-zvuková site-specific inštalácia sa rozsvieti aj v budove Bravo. Post digitálny objekt Jamky, ktorý zároveň slúži ako netradičný hudobný nástroj, prinesie do Košíc Ján Šicko. Umiestňovaním kameňov do jamiek vznikajú rôzne zvukové kompozície. Pomocou jednoduchého ovládania môže hudbu komponovať prakticky každý. Svetlo v priestore reaguje na vytvárané zvukové plochy a rozširuje zážitok o ďalšie zmysly.

Študenti Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach ponúknu divákom projekt, ktorý používa motív kaleidoskopu vo väčšom priestore a kontexte. Umiestnený je v blízkosti osvetlených stĺpov, pričom vzniká zaujímavý priestorový efekt. Grafická dizajnérka a ilustrátorka Miša Chmelíčková, známa aj pod značkou Planéta 220, prostredníctvom ktorej prezentuje svoju tvorbu, dizajn, ale aj výrazné autorské tričká, dokáže vyjsť von z počítača do reality. Tento trik predvedie aj v inštalácii na medziposchodí v Kasárňach/Kulturparku.  Jej tvorba je charakteristická minimalistickou štylizáciou a jednoduchou líniou.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.