Biela noc 2018 – festival súčasného umenia

Dátum a čas:
piatok - 05. 10. 2018 - nedeľa - 07. 10. 2018 - 8:00 - 0:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Deviaty ročník najväčšieho a najnavštevovanejšieho festivalu súčasného umenia Biela noc 6. októbra opäť rozžiari Košice. Ulice premení na magickú nočnú prechádzku súčasným umením Predstaví tridsiatku diel, prinesie svetelný dážď, japonský vesmír či preliezačku pre dospelých od domácich autorov, ako aj známe diela zahraničných umelcov z Japonska, Francúzska, Anglicka či Rakúska. Nočné divadlo sa začína o 19:00 hod. a potrvá do skorých ranných hodín.  Inštalácie v Kasárňach/Kulturparku budú sprístupnené od piatku do nedele. V piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00 a v nedeľu od 10:00 do 22:00 hod. Festivalová trasa povedie od Tabačky cez Hlavnú ulicu, Mestský park, Letnú ulicu a skončí v Kasárňach/Kulturparku.

Do Košíc sa vráti významné rakúske zoskupenie architektov Numen/For Use, ktoré na bielom námestí pred Kulturparkom vytvorí imerzívnu čiernobielu krajinu. Po vstupe dovnútra nafukovacieho levitujúceho mraku Net Blow up sa návštevník ocitne v abstraktnom svete z pružnej pavučiny. Interaktívny objekt si budú môcť vychutnať v piatok od 10:00 do 22:00, v sobotu od 10:00 do 02:00 a v nedeľu od 10:00 do 22:00 hod.

Ďalšie pozoruhodné dielo DNA leviatana od slovenských autorov Pavla TrubenaRadovana Drangu uvidia návštevníci v Galérii Alfa. Leviathan je mýtická bytosť, ktorej existencia nie je potvrdená, ani vyvrátená. Autorská dvojica vo svojej inštalácii skúma jeho základnú stavebnú jednotku – jeho DNA. Inštalácia zo stolných lámp a elektrických káblov ukazuje, aké náročné môže byť dopátrať sa k zdroju a porozumieť udalostiam, ktoré sa dennodenne odohrávajú v online priestore.

V priestoroch Galérie Alfa pozornosť upúta ďalší svetelný objekt Möbiov pás, ktorý vytvorili Marcel Gacho & Peter Gonda. Inštalácia pretvára známy matematický model do štylizovanej svetelnej formy, ktorá nahrádza matematickú definíciu vizuálnym zážitkom.

Do Bielej noci zapadá aj multimediálna výstava Mareka Kvetana Rozprávač hovorí, zatiaľ čo v diaľke pozoruje horu v budove Bravo. Ústrednou inštaláciou je dielo Echo. Archaické drevené truhlice s príznačným vyrytým geometrickým vzorom autor popretkával s vyše 15-tisícami svetelných káblov, bodovo svietiacich v slovenskej trojfarebnosti. Echu minulých čias a súčasného sveta sekundujú svetelná Archa a nerozvinutý blikajúci Koberec II.  Kvetanovu stratégiu postaviť niektoré veci „na hlavu“ plne vyjadruje žiarivá zostava pätice honosných krištáľových lustrov, postavených na podlahu.

Vstupné: 5 €

Vstupenka platí na všetky interiérové inštalácie. Viac informácií: www.bielanoc.sk.

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.