Biela noc: Quasars Ensemble & slovensko-americká súčasná hudba

Dátum a čas:
sobota - 03. 10. 2015 - 17:00 - 20:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Quasars Ensemble je jedinečným komorným zoskupením, spájajúcim svet súčasnej hudby s dielami starších epoch. Koncertantná miniatúra Locatelli – Caprice pre sólové husle a komorný súbor Ivana Buffu z roku 2009 je ukážkou toho, ako je možné takéto prepojenie realizovať koncentrovanou formou na ploche krátkeho hudobného diela.  Vznikla na objednávku huslistu Mareka Zwiebela, ktorý si k sólovému partu Locatelliho Caprice D dur č. 23 „Labyrint“ z L’arte del violino prial vytvoriť sprievod, podobný dnešnej modernej hudbe, plnej nových techník a špecifických spôsobov hry na nástroji.

11947814_10153088414932256_5789644358289278107_o

Pomerne monotónne pôsobiace sólové Caprice, s malými obmenami, dookola opakujúce päť, resp. šesť taktov, spracúvajúcich techniku arpeggia, dostáva odrazu celkom inú tvár, keď sa k nemu začnú zo strany ansámblu pripájať rozmanité zvuky súčasnej hudby ako flažolety, zvuky strún klavíra, viaczvuky dychových nástrojov a mnohé ďalšie.

Skutočná moderná zvuková šou vypukne vďaka mimoriadne sugestívnemu dielu s názvom Dementia Praecox z roku 2011, ktoré bolo pôvodne určené súboru, zloženému z profesionálnych interpretov i z hudobníkov, postihnutých týmto ťažkým psychickým ochorením. Jeho autorom je hviezda americkej súčasnej hudby, charizmatický mladík Christopher Trebue Moore, s ktorým sa Quasars Ensemble v pozícii rezidenčného súboru zoznámil na legendárnych prestížnych Prázdninových letných kurzoch v nemeckom Darmstadte. Je fascinujúcim svetom mohutných dynamických vĺn, tónov, farieb a extrémne moderného, hranične exponovaného výrazu.

Hráči na dychové nástroje využívajú aj balóniky, naplnené ryžou, sláčikári vymieňajú sláčik za ohybné rúrky z umelej hmoty, bicista hrá na nových, rôzne skonštruovaných nástrojoch, klavirista “loví” v strunách klavíra pomocou udicového lanka či gitarového slidea. Povinnou výbavou interpretov sú igelitové vrecúška.

Kto chce zažiť niečo nové, má ideálnu príležitosť.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.