BIELA NOC/SPOTLIGHT: Dominika Žáková – prednáška

Dátum a čas:
štvrtok - 25. 10. 2018 - 16:00 - 18:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark, pavilón Papa


Medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc v rámci novej série celoročných zážitkovo-vzdelávacích aktivít predstaví v Košiciach maliarku Dominiku Žákovú, ktorá je známa svojimi pestrofarebnými maľbami. Vytvára obrazy, vyžarujúce šťastie a dobrú náladu. Na jej prednáške 25. októbra o 18:00 hod. v pavilóne Papa sa dozviete odpovede na  otázky, vďaka ktorým budete farby vnímať inak ako doteraz.

Viete, ktorý pigment sa dal dlhé stáročia zohnať iba v ďalekom Afganistane a nemohol si ho dovoliť ani Michelangelo? Prečo popisoval Homér oceán ako vínovočervený? Ktorá farba sa vyrába z chrobákov a kde majú 83 názvov  pre červenú?

Prednáška je venovaná pigmentom a farbe, jej psychológii, symbolike a výrazovej sile naprieč dejinami umenia od pravekých okrových jaskynných malieb cez kráľovský ultramarín a International Klein Blue až po toľko diskutovanú Vantablack, farbu, ktorá je skoro tak tmavá ako čierna diera.

Vstup voľný


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.