Cluster ensemble: Quartertones – koncert

Dátum a čas:
utorok - 18. 10. 2016 - 17:00 - 18:30

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


S projektom Quartertones vystúpia v Kasárňach/Kulturparku 18. októbra o 19:00 hod. klaviristi zo zoskupenia Cluster ensemble Ivan Šiller a Fero Király, ktorých bude sprevádzať hovoreným slovom slovenský básnik, prozaik, esejista, výtvarník a kazateľ Daniel Pastirčák.

Na koncerte odznejú výber skladieb z diela ruského skladateľa Ivana Wyschnegradskeho 24 Preludes dans l´echelle chromatique diatonisee a 13 sons (1936, rev. 1958/60, 1974/75; výber) a Three Quarter-Tone Pieces (1923 – 1924) Largo – Allegro – Chorale od amerického autora Charlesa Ivesa.

Cyklus 24 prelúdií je skomponovaný v štvrťtónovom systéme, ktorý v jednej oktáve obsahuje 24 rovnako od seba vzdialených tónov. Hrá sa na dvoch klavíroch (jeden má tzv. koncertné ladenie, druhý je naladený o štvrť tónu nižšie. Každé prelúdium je skomponované na jednom štvrťtóne (preto počet 24). Hudba je osviežujúca, rytmická, kanonická, rýchla, vťahujúca, ale občas aj romanticky zádumčivá. Tri štvrťtónové kusy (Three Quarter-Tone Pieces skomponoval Charles Ives v štvrťtónovom systéme. Prvá a posledná skladba bola pôvodne určená pre štvrťtónový klavír s dvoma klaviatúrami pre jedného hráča.

Vstupné: 5 € predpredaj/7 € na mieste


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.