Daniel Hafner – výstava

Dátum a čas:
streda - 11. 06. 2014 - nedeľa - 20. 07. 2014 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kunsthalle/Hala umenia Košice


Otváracie hodiny výstavy: utorok – nedeľa: 11:00 – 18:00.

 

Výstava rakúskeho umelca Daniela Hafnera, predstavujúca výsledky jeho rezidenčného pobytu v Košiciach v rámci programu K.A.I.R. (Košice Artists In the Residence).

Daniel Hafner, narodený v Rakúsku v roku 1979, študoval od roku 2005 Digitálne média a umenie vo verejnom priestore na Akadémii krásnych umení vo Viedni.

danielhafner_opto-shaker-612x300

“Prisúdiť Danielovi Hafnerovi jediné médium je nemožné. Zaoberá sa mnohými formami umeleckého prejavu, pohybujúc sa medzi videom, fotografiou, novými médiami a hudbou. Vizuálne, akustické a fyzické vnímanie sú experimentálne prvky, ktoré skúma, využívajúc technické možnosti vzdialené hi-tech – je to metóda, ktorú využíva, a zároveň sú to parametre jeho umenia. Či už je to audio CD s názvom 30 Möglichkeiten eine Wahlnuss zu knacken (30 spôsobov ako rozbiť orech) alebo tenká lineárna obrazovkaMorphotransformationen – Hafnerovo dielo nasleduje konceptuálny prístup, ktorému však nechýba istá irónia a vždy vedie k výsledku, ktorý možno vnímať zmyslami.

V sérii prác Rain-Momentums Hafner umiestňuje farbivo a rozdrvené spojivo na podložku, ktorú na chvíľu drží v daždi. Dažďové kvapky sa tak stávajú zrieďovacím prvkom a obrázkovým motívom. Po uschnutí a odstránení farbiva, ostáva na plátne neuzavretá ornamentika, ktorá sa mení v závislosti od ťažkosti dažďa a vyzerá vždy odlišne. Presný moment genézy a meteorologických údajov, ako je vlhkosť, teplota a rýchlosť vetra, ktoré Hafner úzkostlivo zaznamenáva na zadnú stranu, sú zahrnuté v názve diela – sú totiž základným komponentom diela a podčiarkujú konceptuálny počiatočný bod.

Ďalšie dielo Optoshaker dokazuje umelcovu schopnosť zaznamenávať drobné úkazy každodenného života a premeniť ich na umenie. Na výstave Hafner žiada návštevníkov, aby si priložili bradu k prístroju a pozerali sa na počítačový obrázok, zobrazujúci kamene v čistej vode riečiska. Jemné vibrácie prenesené týmto zariadením do lebky sa dajú porovnať s tými, ktoré vytvára zubná kefka. Je to však dosť na vytvorenie vibrácii v optike, ktoré spôsobujú, že sa voda pohybuje v jemných vlnách.”  UMJ-Kunsthaus Graz

Daniel sa práve zúčastňuje na rezidenčnom pobyte v Košiciach (apríl, máj a jún). Rezidencia je súčasťou spolupráce s Kultur Service Gesellschaft des Landes Steiermark (KSG) v rakúskom Grazi.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.