Dezider Milly: Život pod Minčolom – výstava (Dni Ukrajiny 2021)

Dátum a čas:
sobota - 18. 09. 2021 - štvrtok - 07. 10. 2021 - 13:00 - 19:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark, Galéria Alfa


Pedagóg a výtvarník Dezider Milly (1906 – 1971) bol jedným  z najvýznamnejších a súčasne zakladajúcich predstaviteľov výtvarného umenia Ukrajincov na Slovensku. V tomto roku si pripomíname 115. výročie narodenia a 50. výročie úmrtia tohto národného umelca. Pri tejto príležitosti SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku vyhlásilo rok 2021 za rok  Dezidera Millyho a pripravilo výstavu  z výberu jeho celoživotnej maliarskej tvorby s názvom Život pod Minčolom. V rámci podujatia Dni Ukrajiny bude sprístupnená v Galérii Alfa od 18. septembra 2021 do 7. októbra 2021.

Najvýraznejším inšpiračným zdrojom pre výtvarnú tvorbu prof. D. Millyho je krajina rodného kraja, každodenný život na dedine a jej bohatý folklór.  Umelecké snaženie  autora najvýstižnejšie charakterizujú moderné krajiny zo záverečného obdobia tvorby s výraznou redukciou prírodnej formy, expresívnou teplou farebnou skladbou a monumentálnym výrazom a diela symbolicko-melancholického charakteru, z ktorých najznámejšie sú námety Krivého jarku a Blúdiacej s folklórnymi motívmi ukrajinského etnika na východnom Slovensku, ktorým ako prvý dal maliarsku podobu, humanisticky a protivojnovo zamerané práce s tematikou prvej vypálenej obce na Slovensku Tokajík.

Vstupné: 2 €

Vstupenky online:

 

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.