ZATVORENÉ!!! Dni Ukrajiny: Ivan Kulec a jeho tvorba

Dátum a čas:
utorok - 29. 09. 2020 - sobota - 31. 10. 2020 - 11:00 - 18:00

Miesto konania:
Kasárne//Kulturpark, budova Bravo


Na základe prijatých opatrení Vlády Slovenskej republiky a Ústredného krízového štábu platí od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra 2020 na celom Slovensku zákaz vychádzania, aby sa zamedzilo šíreniu pandémie koronavírusu.  Z toho dôvodu budú zatvorené všetky výstavné priestory aj v Kasárňach/Kulturparku. Mimo prevádzky bude v tomto čase aj Steelpark. O opätovnom sprístupnení výstav budeme návštevníkov informovať.

Súčasťou zbierkového fondu Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku je aj bohatý súbor artefaktov umeleckého charakteru. Medzi jeho najcennejšie časti patrí aj takmer celoživotná umelecká pozostalosť najvýznamnejšieho predstaviteľa moderného umenia ukrajinskej diaspóry v bývalom Československu Ivana Kuleca. Tvorbu maliara a pedagóga si budú môcť návštevníci pozrieť na výstave pri príležitosti 140. výročia jeho narodenia v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku v rámci Dní Ukrajiny. Sprístupnená bude od 29. septembra do 31. októbra 2020. Okrem Svidníka sa diela umelca nachádzajú taktiež v Prahe a v štátnych a súkromných zbierkach Ukrajiny, USA a Kanady.

Ivan Kulec (1880 – 1952) sa narodil v dedine Cholujevo (Halič, Rakúsko-Uhorsko) dnes Vuzlove (Ľvovská oblasť, Ukrajina). Výtvarné vzdelanie získal na Akadémii výtvarných umení v Krakove, kde študoval u prof. W. Weissa, J. Stanislawského a J. Pankiewicza. Počas 1. svetovej vojny narukoval ako vojak rakúsko-uhorskej armády a po jej ukončení zostal žiť v Prahe. V roku 1923 sa stáva jedným zo spoluzakladateľov Ukrajinskej akadémie plastických umení v Prahe. Akadémia mala štatút vysokej školy a pôsobila aj počas 2. svetovej vojny, keď české vysoké školy boli zatvorené. Okrem ukrajinských a českých študentov školu navštevovali aj slovenskí, ruskí, juhoslovanskí a rumunskí študenti, ako aj  študenti iných národností. Od roku 1932 až do jeho smrti bola akadémia súkromnou školou I. Kuleca.

Otvorené denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00 hod.

Vstupné: 2 €

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.