Dokumentárny film o Michalovi Strenkovi

Dátum a čas:
štvrtok - 30. 03. 2017 - piatok - 31. 03. 2017 - 16:00 - 18:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


O slávnom seržantovi americkej armády Michalovi Strenkovi, rodákovi z Jarabiny, nedávno natočil režisér Dušan Hudec v spolupráci s RTVS dokumentárny film, ktorý bude mať premiéru v máji tohto roku. Pred jej uvedením sa bude za účasti veľvyslanca USA a autora snímky premietať v Košiciach a Starej Ľubovni. Po filme je pripravená diskusia. Diváci ho uvidia v Kasárňach/Kulturparku 30. marca o 18:00 hod. a 31. marca o 10:00 hod.

Michal Strenk ako dieťa odišiel s rodičmi do USA. Počas druhej svetovej sa v Tichomorí zapojil do bojov. Preslávil sa tým, že osobne vztýčil americkú víťaznú vlajku na japonskom ostrove Iwo-džima spolu s ďalšími piatimi námorníkmi 23. februára 1945. Keď americká námorná pechota obsadzovala japonský ostrov, viedol vojakov zo svojho prieskumného družstva na najvyšší vrchol vyhasnutej sopky Suribači. Jeho dobytia sa nedožil. Seržant zahynul o tri dni po tomto akte pri výbuchu granátu. Tento akt zachytil fotograf Joe Rosenthal z Associated Press. Práve tento motív sa stal predlohou pre americký film Zástavy našich otcov, kde vystupuje postava Strenka. Známa fotografia obletela celý svet v podobe poštovej známky.

V povojnových rokoch sa fotografia stala impulzom pre vytvorenie 24-metrového súsošia, znázorňujúceho triumfálnu udalosť na bojisku v Tichomorí. Monumentálny stotonový bronzový odliatok je postavený v bezprostrednej blízkosti Arlingtonského národného cintorína a navždy bude pripomínať hrdinstvo počas apokalyptickej vojnovej tragédie. Autorom pamätníka americkej námornej pechoty vztyčujúcej víťaznú zástavu, je sochár Felix W. de Veldon.

Vstup: voľný


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.