Dračou stopou – interaktívna výstava

Dátum a čas:
nedeľa - 06. 07. 2014 - sobota - 30. 08. 2014 - 22:00

Miesto konania:
Kasárne//Kulturpark, budova Bravo


Budova Bravo, 1. poschodie

Vernisáž: 7. 7.  o 16:00

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa, 11:00 – 18:00

Veľká fantazijná výstava Dračou stopou, ktorú pripravil Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana, približuje tajuplnou, trochu strašidelnou, ale hlavne veselou formou najrozličnejšie podoby draka – mystického tvora z legiend, bájí a rozprávok. Okrem náučnej a filozofickej roviny je táto téma prezentovaná so vzťahom k dielam výtvarného umenia a s akcentom na hravosť. Sledovanie stôp draka od narodenia až po rôzne obdobia jeho života je skvelým pozadím pre interaktivitu, čím sa darí rozvíjať fantáziu a tvorivosť detí.

Deti i dospelí stopujú draka od počiatkov, cez jeho zachytenie v stredovekom, prevažne kresťanskom umení, ale i v motívoch Vikingov, ktorí drakmi zdobili svoje lode. Dozvedajú sa tiež o drakoch čínskych a japonských. Jedna časť výstavy je venovaná slovenskému drakovi a jeho ozvenám vo výtvarnom umení alebo vo vyobrazení na erboch miest a obcí. Každý exponát v sebe obsahuje prvky hravosti, vďaka čomu sa zabavia predškoláci, školáci i dospelí. Na deti čaká dobrodružstvo pri hľadaní pokladu, výtvarná dielňa, ale aj jedinečná príležitosť bojovať proti dvojmetrovému monštru.

Na ceste po dračej stope prechádza návštevník šiestimi miestnosťami. TERRA – ZEM predstavuje jaskyňu, v ktorej sa z vajec lianu draky. Pod klenbou visí kostra dospelého jedinca. V miestnosti IGNIS – OHEŇ je tento živel symbolizovaný energiou, ktorú produkuje mechanický „orchestrion“. Znázorňuje stredoveké peklo, ktoré je podľa kresťanskej mytológie dračím domovom. Miestnosť AQUA – VODA je pokračovaním dračieho chrbta v podobe vodnej hladiny očami pohanských Vikingov. Je v nej replika ich plavidla s dračou hlavou, ale aj bájny poklad, ktorý draci dodnes ukrývajú. Miestnosť AER – VZDUCH predstavuje štvrtý element, ktorý dominuje u ázijských drakov. Okrem hravých impulzov, ktoré návštevníkov lákajú vyskúšať si svoju šikovnosť, sa v priestore vznáša farebný papierový drak. Priestor s označením DRACI NA SLOVENSKU dokumentuje na veľkej plastickej mape výskyt domácich drakov zo sakrálnych fresiek takmer zabudnutých slovenských kostolíkov, súbor mestských erbov a detských výtvarných prác na tému šarkanov v slovenských rozprávkach a povestiach. Časť výstavy s označením BOJ S DRAKOM je venovaná rozprávkovým a mytologickým drakobijcom. Vystavený je aj drak súčasnosti, tzv. technodrak, ktorého deti pomocou pák uvedú do pohybu.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.