Dvesto rokov maďarského divadelníctva v Košiciach – výstava

Dátum a čas:
štvrtok - 03. 11. 2016 - nedeľa - 20. 11. 2016 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne//Kulturpark, budova Bravo


Maďarské divadelníctvo má v Košiciach bohatú tradíciu. Už dvesto rokov uplynulo od chvíle, kedy sa na košickej scéne prvý raz hralo predstavenie v maďarskom jazyku. Na počesť tohto výročia Csemadok a Divadlo Thália v spolupráci s Vedeckou knižnicou a Knižnicou Széchenyiho v Budapešti, ako aj Divadelnými ústavmi v Bratislave a Budapešti pripravili výstavu pod názvom 200 rokov maďarského divadelníctva v Košiciach od 3. do 20. novembra v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Návštevníci na nej uvidia doteraz menej známe dokumenty.

V máji 1816 pricestoval do Košíc divadelný súbor z Kolozsváru zo Sedmohradska, ktorý hral v tom čase v Miškolci. Hrou „Tsörgö sipka“ založil bohatú históriu maďarského divadelníctva v Košiciach. Hosťujúci súbor síce po niekoľkých týždňoch odcestoval, ale rozsial myšlienku založiť v meste stály maďarský divadelný súbor.

Od roku 1781 v Košiciach pôsobilo nemecké divadlo. Thália mala svoj stánok na Hlavnej ulici, kde ešte koncom 18. storočia postavili budovu divadla, v ktorej bolo založené aj maďarské divadlo. Podporovala ho košická šľachta, ale aj mešťania. Najväčšími mecenášmi boli gróf Teodor Csáky a barón Vincent Berzeviczy, ktorý divadlo nielen finančne podporoval, ale ho aj odborne viedol. Košický súbor sa pod jeho vedením stal prvým, ktorý 15. februára 1833 uviedol na javisku premiéru hry od Józsefa Katonu Bánk bán. Od tých čias košické maďarské divadelníctvo stálo na čele divadelníctva v Uhorsku.

Po roku 1945 maďarské divadlo nemohlo pokračovať v činnosti v Košiciach, ale maďarské amatérske divadelníctvo na profesionálnej úrovni predsa pracovalo v rámci Csemadoku, ktorý sa v rokoch 1968 – 1969 stal iniciátorom založenia maďarského divadla Thália v Košiciach.

Vstup: voľný  


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.