Fašiangy vo Výmenníku Važecká

Dátum a čas:
utorok - 19. 01. 2016 - 14:00 - 15:30

Miesto konania:
Výmenník Važecká


„Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde…“ – túto fašiangovú pesničku pozná snáď každý. Ale čo sú fašiangy a ako si ich môžeme pripomenúť, sa môžeme dozvedieť vo Výmenníku Važecká v januári až trikrát a 9. februára to vyvrcholí fašiangovým večierkom. Lektorka Helena Kuncová záujemcom aj 19. januára o 14:00 hod. ukáže, ako sa vyrábajú šaty a masky.

Fašiangy sú prechodným obdobím medzi zimou a jarou. V tom čase sa ľudia bavia, organizujú sa zábavy, svadby a zabíjačky. Posledné tri dni sú venované najmä týmto aktivitám v spojitosti s pitím alkoholu a jedením. Svet je jednoducho počas fašiangov hore nohami. Samozrejme nemôžu chýbať tradičné fašiangové hry. Naši predkovia chodili prezlečení za rôzne tvory, ako napríklad medveď, koza, kováč, kominár a symbolizovali napríklad aj plodnosť či smrť. Šťastné a veselé obdobie roka neskôr strieda pôst, trvajúci až 40 dní. Pochováva sa basa, teda ide o paródiu na reálny pohreb, ktorý má zakázať radosti a zábavy.

Vstupné: na workshop 1 €, na večierok zdarma.


Poloha na mape

Načítanie mapy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.