Festival Rozmanitosť: Aj ja som Košičan – diskusia

Dátum a čas:
piatok - 09. 10. 2015 - 16:00 - 18:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Domácku atmosféru Polievkového festivalu zažijete už v piatok 9. októbra. Večer o 18.00 hod. vás pozývame do Kasární/Kulturparku na diskusiu s názvom AJ JA SOM KOŠIČAN. Moderátor Milan Kolcun a jeho zahraniční hostia, budú rozprávať o tom, prečo sa rozhodli zapustiť svoje korene práve u nás.

Čo vedie Američana, Mexičanku a Iránca, aby sa prisťahovali na Slovensko? Čo im z domoviny najviac chýba? Prečo sa rozhodli pre život v inej krajine? Sú na Slovensku šťastní? Vyhovuje im slovenská nátura? Považujú slovenčinu za ľahký alebo ťažký jazyk? Všetky tieto a mnoho ďalších otázok zodpovedia hostia Christopher Jason Helton (USA), Laura Murguía Sanchéz (Mexiko) a Reza Hadž Qolami Sičani (Irán).

Christopher pochádza z Kentucky v USA. Študoval náboženstvá na univerzite. Prvý raz navštívil Slovensko ako 18 ročný. Zapáčilo sa mu tu natoľko, že sa rozhodol zostať celý rok. A ostal tu aj druhý, aj tretí a je to už jedenásť rokov, čo  žije v Košiciach. Učí na gymnáziu Jána Amosa Komenského v Košiciach a popritom si robí doktorát na Univerzite Komenského v Bratislave.

Laura pochádza z hlavného mesta Mexika Mexico city. Jej vášňou je architektúra a dizajn. Študovala ich vo svojej domovine, aj v Španielsku. V roku 2011 založila s manželom, prvé nezávislé štúdio svetelného dizajnu na Slovensku, Haz Lighting design. V súčasnosti učí na Technickej univerzite v Košiciach predmet Lighting design, ktorý sama vytvorila. Zároveň je dizajnovou členkou Professional Lighting Design Association  (Združenia profesionálnych svetelných dizajnérov).

Reza sa narodil v Iráne. Pre konvertovanie na kresťanstvo musel spolu s rodičmi opustiť rodnú krajinu doslova za pár hodín. Úskalia, ktorými si musel s rodinou prejsť, sa dajú ťažko vôbec predstaviť. Pre 16-ročného chlapca to znamenalo dospieť za veľmi krátky čas a za veľmi pohnutých okolností. Na Slovensku našli všetci traja nový domov a postupne za nimi prišli aj ostatní súrodenci. Za najlepšie na živote v Košiciach považuje to, že sa môže slobodne hlásiť k náboženstvu, ktoré si sám vybral.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.