Festival USE THE C!TY – Naše sídliská

Dátum a čas:
streda - 20. 05. 2015 - sobota - 30. 05. 2015 - Celodenná akcia

Miesto konania:
SPOTs


Festival USE THE C!TY – Naše sídliská sa v Košiciach bude konať už po siedmykrát. Počas desiatich dní zažijú Košičania nevšedné inštalácie, koncerty a iné formy pouličného umenia. Od 21. do 31. mája ulice mesta ožijú v rytme hudby, divadla a tanca. Multižánrové podujatie je zamerané na tanec, hudbu, divadlo, inštalácie a streetart. Jeho cieľom je poukázať na rôzne podoby umenia vo verejnom priestore. Vyzýva obyvateľov Košíc použiť mesto, vyjsť do ulíc a aktívne sa zapojiť do kultúry a umenia.

Čaká na nich Hudobná potulka Cros-sing, Festival v bubline, Causa Fatalis alebo príčiny a následky žitia v paneláku, Like me, Piknikovisko a bohatý detský program. 

Viac informácií nájdete na www.usethecity.sk

PROGRAM:

SÍDLISKO TERASA

 1. 5. – 22. 5., 17:00 a 19:00

CROS-SING – hudobná potulka

Slovenská premiéra českej divadelnej skupiny Stage Code je 40-minútovým putovaním po stopách speváckych zborov zákutiami Sídliska Terasa. Trasu účastníci nepoznajú, spoľahnúť sa musia na svoj sluch a nepredvídateľné hudobné indície na tých najneočakávanejších miestach. Štart pri Magistráte mesta Košice.

Vstupné: 3 €

 1. 5., 14:00 – 16:00

SKATE – CELLOGRAF – GRAFITY ŠKOLA

Presvedčte sa, že skejtovanie a sprejovanie je zábava a že začať sa dá v každom veku. Skúsení skejteri a grafik Martin Marko vám v okolí Výmenníka Ľudová ukážu, ako na to…

SÍDLISKO KVP

 1. 5., 20:30

CAUSA FATALIS – divadelná inscenácia

multifunkčné ihrisko ZŠ Janigova

Pouličná inscenácia a súčasne alegorická groteska o živote v paneláku pochádza z tvorby českého divadelného súboru Teatr Novogo Fronta. Divákom tuhne krv v žilách pri pyrotechnických kúskoch s prvkami akrobacie, nového cirkusu a súčasného tanca, ktoré herci predvádzajú na netradičných verejných miestach.

SÍDLISKO NAD JAZEROM

24. 5., 14:00

BIKE – košická cyklopotulka

splav pri jazere

Spoznajte na bicykli dve výnimočné košické mestské časti – Sídlisko Nad jazerom a Krásnu na trase 5,5 km za 75 minút. Štartuje sa z parkoviska pri splave. Partnerom podujatia je Projekt Bike.

Vstupné: 2 €

 1. 5., 20:30

CAUSA FATALIS – divadelná inscenácia

splav pri jazere

Pouličná inscenácia a súčasne alegorická groteska o živote v paneláku pochádza z tvorby českého divadelného súboru Teatr Novogo Fronta. Divákom tuhne krv v žilách pri pyrotechnických kúskoch s prvkami akrobacie, nového cirkusu, súčasného tanca a fyzického divadla, ktoré herci akrobati predvádzajú na netradičných verejných miestach.

STARÉ MESTO

 1. 5., 20:30

ČAJ U PÁNA SENÁTORA – divadelné predstavenie

ihrisko Laca Novomeského

Divadelné stvárnenie hry Ivana Stodolu v podaní Staromestského divadelného súboru Milénium. Réžia: Brigita Bobulová .

25. – 29. 5., 10:00 – 14:00

SCRABBLE – turnaj

Vyskúšajte si svoju obratnosť v slovenčine na turnaji v najobľúbenejšej slovnej hre na svete v nadrozmernej veľkosti.

SÍDLISKO DARGOVSKÝCH HRDINOV

 1. 5. – 28.5., 9:30 – 12:30

LIKE ME – ONLINE APP POTULKA

Výmenník Jegorovovo

Spoznajte sa online /offline. Mobilná aplikácia je určená všetkým, ktorí chcú na vlastnej koži zažiť rozdiel medzi virtuálnym a skutočným svetom. Počas celej potulky budú pripojení hráči komunikovať prostredníctvom samostatnej „sociálnej siete“, vytvorenej špeciálne na túto príležitosť. Vďaka „online chatu“ dostanú všetky herné inštrukcie. Tie ich vyzvú, aby sa vydali na konkrétne miesto či stretli inú osobu. Čo im to prinesie? Nové zážitky, nové známosti a skúsenosti.

Vstupné: 3 €

 1. 5. – 27. 5., 9:00 – 12:00

ROZPRÁVKOVO

park pri reštaurácii Fontána

Seniori z aktívnej skupiny Furčianske tvorivé letokruhy (FTL) z Výmenníka Jegorovovo interaktívnou formou prevedú deti zo základných škôl čarovným svetom rozprávky O troch prasiatkach.

BUBLINA AEROPOLIS

Urbanova veža

 1. 5., 20:30

KRST KOMIKSU USE THE C!TY 

Príbeh festivalu USE THE C!TY má aj ilustrované stvárnenie. Jeho autorom je výtvarník Rado Repický. Oslávte spolu s nami prvý autorský komiks o festivale.

 1. 5. 20:50

ZVUK SVETLA 

Zvukovo-svetelná inštalácia kreatívnej skupiny Plastique fantastique otvorí festivalovú časť v centre mesta pri Urbanovej veži netradičnou akusticko-vizuálnou formou.

 1. 5., 14:45

ŠTÚR V CENTRE

Sprievod mestom v dobových kostýmoch, dramatizácia verejných vystúpení Ľudovíta Štúra a  prezentácia ľudovej kultúry detským folklórnym súborom Železiarik zo SZUŠ Vlada Urbana Starozagorská. To všetko na počesť 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.

 1. 5., 19:00

VEDECKÁ KAVIAREŇ – Ovládanie vecí mysľou – fikcia alebo realita?

Aké sú súčasné reálne spôsoby a možnosti prepojenia sveta prianí a pocitov s hmotnými technickými prostriedkami okolo nás? Vedci Ján Gálik z Neurobiologického ústavu SAV a Zoltán Tomori z Ústavu experimentálnej fyziky SAV budú hovoriť o využívaní elektrickej aktivity mozgu (EEG), nervov, gest a svalov (EMG) na ovládanie techniky. Súčasťou kaviarne budú aj praktické ukážky.

 1. 5., 20:30

VYVA MÓDNA SHOW

Svieža, nositeľná, cenovo dostupná, vhodná pre každú odvážnu a modernú ženu či mladé dievča. To je VYVA, košická módna značka z Výmenníka Važecká. Nenechajte si ujsť originálne modely a  letné trendy na večernej prehliadke najnovšej kolekcie.

 1. 5., 16:30

FLASH MOB – HIP HOP NA ULICI              

Lektori z DS STUDIA spolu so žiakmi ZŠ Čordákova, Janigova a Starozagorská pripravili spoločnú bláznivú, a pritom nenáročnú tanečnú choreografiu. Pridajte sa k nim a zatancujte si spolu s nimi na Hlavnej ulici pri Urbanovej veži.

 1. 5., 19:00 – 21:30

PREZIDENTKY – KOD (Košické otvorené divadlo)

Prezidentky, to sú tri dôchodkyne, ktoré len rozprávajú a rozprávajú. Nevyhnutnou súčasťou ich jazyka sú spojenia ako vystrihnuté z reklám, telenoviel a politických prejavov. Ich slovnú zásobu tvoria neologizmy, komplikované slová, vodopády nečakaných formulácií a slovné hračky. Hra je oslavou hovoreného slova.

CENTRUM MESTA

 1. 5.,14:03

HUDBA V AUTOBUSE    

Hudobné TRIO z konzervatória Exnárova

autobus č. 71 – zastávka Lingov

Cesta autobusom bude nezabudnuteľná vďaka hudobnej formácii študentov z konzervatória Exnárova. Nechajte sa zviezť na hudobnej vlne. Autobus zastaví na Námestí osloboditeľov o 14:23.

 1. 5., 19:00 – 23:00

HUDBA V MESTE

pešia zóna centra mesta

Hudobníci bez ohľadu na žáner, vek či profesionálne zázemie hrajú priamo  medzi ľuďmi na ulici. Formát „Hudba v meste“ pochádza z Francúzska a doslovný preklad znamená Oslava hudby. Pozývame všetkých hudobných fanúšikov, aby si prišli užiť čaro pešej zóny v historickom srdci Košíc.

 1. 5., 20:30

SISA A SIVÝ HOLUB PRE 53 STRÚN – koncert

Premonštrátny kostol Najsvätejšej trojice

Interpretácia kompozícií skladateľky Sisy Michalidesovej v nevšednej kombinácii dvoch hudobných nástrojov, harfy v podaní Márie Kmeťkovej a gitary Pavla Berezu. Akustická atmosféra v kulise kostola vo vás zanechá zaručene dlhodobý umelecký zážitok.

PIKNIKOVISKO pred Auparkom

 1. – 31. 5., 10:00 – 19:00

SCRABLE + ČLOVEČE NEHNEVAJ SA – turnaj

Živá tráva, záhradné posedenie a spoločenské hry, to sú základné esencie správneho relaxu uprostred rušného pracovného dňa. Vyzývame všetkých Košičanov, aby si našli čas, na chvíľu sa zastavili a urobili si prestávku na malý turnaj v obľúbených a navyše nadrozmerných spoločenských hrách Človeče, nehnevaj sa alebo Scrabble.

Detský program:

 1. 5., 15:30

HALÓ, MIMOZEMŠŤAN? – divadelné predstavenie

Rodinná komédia s maskami o vypočítavosti pozemšťanov po tom, čo mimozemšťan Bubli pristál po lete nekonečným vesmírom na planéte Zem, aby splnil svoje špeciálne poslanie.  Predstavenie z produkcie Divadla Úsmev je určené deťom od 6 rokov a ich rodičom.

 1. 5. 10:00

VEDECKÝ BRLOH          

Zábavné fyzikálne experimenty čakajú na malých i veľkých nadšencov vedy a pokusov. Otestujte si svoju obratnosť v odhaľovaní optických klamov. Lektori: Lucia Hricová z FF UPJŠ a Michal Figura z planetária Prešov.

 

10:00 – 11:30

TVORIVÉ DIELNE

Na tvorivých dielňach sa deti naučia, ako jednoducho pretvoriť obyčajné materiály na neobyčajné predmety, hračky alebo darčeky.

13:00

O ČERVENEJ ČIAPOČKE – Divadielko Gašparko

Obľúbená rozprávka v podaní hercov z prešovského Divadielka Gašparko prináša úsmevné a poučné situácie pre deti v každom veku.

14:00

JANKO A MRAKOHRAD – Bábkové divadlo Košice

V rozprávke Anny Nemogovej-Kolárovej stretávame jednu z  mnohých rozmaznaných princezien, ktoré vyrastajú bez mamičiek a ich kráľovskí oteckovia si s nimi nevedia rady. Predstavenie je vhodné pre všetky deti bez rozdielu veku.

 

15:30

O ZLATEJ PRIADKE – Divadlo pre deti CILILING

Čo je to Zlatá priadka? A prečo je taká vzácna? Rozpovedia a zahrajú herci z prešovského Divadla pre deti Cililing. Predstavenie je vhodné pre deti v každom veku.

Sprievodné podujatie:

 1. 5., 18:00

OROL KRÁĽ      

Verejná knižnica J. Bocatia ,Výmenník Brigádnická

Literárno-hudobné pásmo, venované významnej osobnosti štúrovskej generácie, Jankovi Kráľovi. Účinkujú: Peter Vlhan a Mária Šabáková.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

 

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.