Geometria je krásna – výstava

Dátum a čas:
utorok - 09. 06. 2015 - nedeľa - 16. 08. 2015 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne//Kulturpark, budova Bravo


Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA pripravil interaktívnu výstavu pre deti pod názvom Geometria je krásna, ktorú si záujemcovia môžu pozrieť na prízemí budovy Bravo v Kasárňach/Kulturparku od 9. júna do 16. augusta.

GeometriaCieľom výstavy je ukázať, čo všetko geometria je, kde všade ju môžeme nájsť, ako sa dá s ňou hrať a skúmať ju. Geometrické štruktúry v prírode sú tým najzákladnejším poznaním, ktoré človek má a denne sa s nimi stretáva, hoci nie vždy si to uvedomuje. Môžeme pozorovať kryštály, bubliny vo vode, snehové vločky, špirály v prírode, mikrosvet, symetriu rastlín, rast stromov, včelie plasty, pavučiny a mnohé ďalšie prírodné veci a javy. Uchvátia nás svojou dokonalosťou. Všimneme si, aké sú presné, akoby ich niekto narysoval, vytvoril podľa zvláštnych, a zároveň krásnych zákonitostí. Tieto začali ľudia skúmať už dávno a hľadali odpovede na otázky, prečo je to tak a ako to funguje.

Deti, ale aj dospelí, sa dozvedia, ako rozmýšľali Gréci, aké úžasné objavy urobili pred viac ako 2000 rokmi, môžu merať tak, ako to robili Egypťania, počítať s kamienkami či poskladať Pytagorovu vetu. Skúmanie krásy a prírodných zákonitostí, ich použitie v umení a architektúre (a nielen tam) nás privedie k ďalším matematikom a umelcom. Na výstave môžeme obdivovať ilustrácie Leonarda da Vinciho, porozmýšľať ako funguje zlatý rez a prečo je zlatý. Návštevníci si budú môcť postaviť veľkú drevenú konštrukciu, zahrať sa so skladacími plochami, urobiť si ulitu či nevídanú skrýšu. Dozvedia sa, ako v stredoveku pracovali kamenári a vytvárali úžasné kamenné gotické stavby, okná a ozdoby. Potrebovali na to iba kružidlo a pravítko a dokázali zázraky.

Jedinečnosť výstavy je v tom že ukazuje prítomnosť geometrie všade okolo nás, jej krásu, funkčnosť a praktickosť, úzke spojenie s umením, staviteľstvom a remeslom. Jednotlivé kapitoly výstavy umožňujú deťom zábavnou formou nájsť súvislosti dávnej histórie a súčasnosti prostredníctvom geometrie.

Vstup voľný.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.