Igi Brezo a Peter Nižňanský- výstava

Dátum a čas:
pondelok - 30. 03. 2015 - sobota - 25. 04. 2015 - Celodenná akcia

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Jar namaľovanú štetcom a vymodelovanú rukami priniesli do Galérie Alfa v Kasárňach/Kulturparku dvaja slovenskí umelci. Maliar Igi Brezo alias Ignác Brezoňák a sochár Peter Nižnanský. Kombinované techniky oleja a akrylu na plátnach, doplnené o priestorové plastiky z bronzu a cínu si verejnosť  môže pozrieť do 25. apríla.

Igi Brezo, rodák z Oravy už od útleho detstva inklinoval k výtvarnému umeniu a zúčastňoval sa na rôznych súťažiach. Jeho umelecké cesty však neviedli priamo. Po ukončení gymnaziálnych štúdií chcel študovať na VŠVU, ale neúspešne. Tak sa rozhodol pre hotelierstvo, v ktorom aj podnikal, ale nenapĺňalo ho to až tak, aby s tým jedného dňa neprestal. Neskôr študoval medzinárodné vzťahy a precestoval všetky kontinenty. Na svojich cestách nachádzal vnútorný pokoj a nové inšpirácie pre svoju autorskú kreativitu. Profesionálne začal maľovať aj vystavovať až v roku 2008.

Je známy svojim jedinečným prístupom k moderným expresívnym abstraktom, ktoré zahŕňajú zmes techník na plátno a drevo. Jeho kreatívny abstraktný štýl zožal mnoho pozitívnych ohlasov od kritikov a zberateľov umenia v Európe, Ázii, Latinskej a Severnej Amerike. Nosnou inšpiráciou jeho maľby bola a stále je príroda, topografia zeme, vegetačný kryt, podoby a premeny živlov – zeme, vody, ohňa, vzduchu, ale aj nálady a atmosféra krajiny, jej celistvosť i detaily – viditeľný povrch, štruktúry i vnútorná sila a energia.

Obrazy dopĺňajú plastiky slovenského sochára, žijúceho v Prahe, Petra Nižňanského. V Bratislave absolvoval odbor kameňosochárstvo na Strednej umelecko-priemyselnej škole. V štúdiu sochárstva pokračoval na pražskej Akadémii výtvarných umení a počas vysokej školy absolvoval aj stáž v Berlíne. Svoju tvorbu prezentoval na desiatkach výstav a sympózií na Slovensku, v Česku, Belgicku, Nemecku, Francúzsku či Portugalsku. Práve v Prahe rástla, kryštalizovala sa a v kvalite dozrievala jeho komorná a monumentálna tvorba.

Materiálom pre jeho prvé skulptúry boli drevo, kameň a cement. Neskôr sú to majstrovsky modelované a brilantne zvládnuté plastiky odlievané a dokonale finalizované do bronzu a cínu. Priznanie sa k sochárskej tradícii, ktorú však autor neustále tvorivo rozvíja a obohacuje, dáva za vznik dielam, ktoré vďaka dokonalej znalosti sochárskych techník a formovania materiálu disponujú výrazom elegancie, noblesy a vznešenosti.

 Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry SR.

Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.