Ildikó Pálová: Klub 27 – výstava

Dátum a čas:
utorok - 25. 08. 2015 - štvrtok - 17. 09. 2015 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne//Kulturpark, budova Bravo


Slovenská výtvarníčka Ildikó Pálová predstaví svoju tvorbu v Kasárňach/Kulturparku na výstave pod názvom Klub 27. Prekvapivé, drsné, šokujúce, extrémne odvážne, vyrážajúce dych – také sú obrazy talentovanej maliarky z Rimavskej Soboty, ktorá bude vystavovať svoje diela v budove Bravo od 25. augusta do 17. septembra.  Podľa kurátora Ivana Jančára je táto autorka, ktorú nie je možné zaradiť k žiadnej skupine, „škole“ či smeru, špecifický solitérny fenomén mladej slovenskej maľby.

 

Pálová2V obrazoch autorka spracováva témy, ktoré na ňu silno zapôsobili. Netají sa tým, že všetky jej výtvarné diela zachytávajú reálny život so všetkými jeho podobami a sú často desivo pravdivé. Obrazy, na ktorých bez škrupúľ znázorňuje ľudí na okraji spoločnosti, môžu bežného človeka zaskočiť. Zúfalstvo, bezmocnosť, sex, oddanosť, ale aj radosť a bujarosť, to sú emócie, ktoré výtvarníčka dôverne pozná. Sama totiž prešla búrlivými excesmi. Nejde jej len o témy, sama často na pokraji spoločnosti, sa bytostne zaujíma o osudy iných so zložitými životnými príbehmi.

V  roku 2014 si Ildikó našla novú veľkú tému. Klub 27. Jeho členmi sa stali zväčša hudobníci, ale aj maliari, ktorí zomreli vo veku 27 rokov. Niektorí nevydržali obrovský tlak spojený so slávou a dobrovoľne ukončili svoj život, iní sa predrogovali, zomreli na otravu alkoholom alebo ich smrť ostala obostretá rúškom tajomnosti. Naspievali silné skladby, namaľovali sugestívne obrazy, ale premárnili možnosť ďalej rozvíjať svoj talent. Zoznam je pomerne široký. Ildikó si vybrala jedenástich umelcov – dve speváčky, ôsmich hudobníkov a jedného maliara. Niektorí ju zaujali do tej miery, že vytvorila viacero ich portrétov. Pri iných zobrazila ich starosti či bolesti, napätie (napríklad Basquiata najprv spodobila nahého a na druhom obraze už zasa ako zadumaného maliara, sediaceho pred svojím obrazom), iných namaľovala skôr v momentoch, keď boli šťastní pri tom, čo robili. Návštevníci výstavy si budú môcť pozrieť obrazy z tohto cyklu v Košiciach.

Vernisáž výstavy: 25. augusta o 18:00 hod.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.