Ján Mathé: Kresby – prezentácia knihy

Dátum a čas:
pondelok - 29. 09. 2014 - 15:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Pred koncertom rezidenčného súboru Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble, ktorý bude venovaný nedožitým 80. narodeninám Alfreda Schnittkeho, 29. septembra, bude vo foyer o 17. hodine prezentácia knihy košického sochára Jána Mathého – Kresby.

Košický výtvarník patril k slovenským sochárom, ktorí sa na prelome 50. a 60. rokov prikláňali od socialistického realizmu k európskej moderne. Akademický sochár Ján Mathé (14. júna 1922 – 5. júna 2012) tvoril takmer do posledných týždňov svojho života. Šesťdesiate roky boli v živote aj tvorbe tohto sochára plné protipólov. Vytváral plastiky s dôrazom na rytmizáciu, hru hmoty v priestore a svetle, vyžaruje z nich vnútorná sloboda tvorcu. Potom však nastal zlom v jeho živote.

„Po celý život sa zaoberal kresbou. Pokladal ju za prostriedok k upresneniu budúcej podoby sochárskeho diela. Vytvoril celý rad variantov, tematické cykly,  ktoré odzrkadľujú celý proces abstrakcie jeho tvorby. Kresby však môžeme vnímať tiež samostatne ako jednotlivé umelecké dielo, ktorého hodnota sa spája s výsledkami jeho  sochárskej tvorby,“ napísal v úvode knihy Stanislav Kolíbal.

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.