Jarné prázdniny v SteelParku – workshopy

Dátum a čas:
pondelok - 02. 03. 2020 - piatok - 06. 03. 2020 - 11:30 - 15:30

Miesto konania:
SteelPark


Aj počas jarných prázdnin (2. – 6. marca 2020) si deti môžu naplánovať návštevu SteelParku, kde sú pre nich pripravené zaujímavé workshopy každý deň okrem utorka o 11:30 a 14:30 hod. a v piatok o 14:00 hod. Viac sa dozvedia o chladiacich vežiach, papyrusoch, pergamenoch, hľadať budú molekulu života a vyskúšajú si, ako pracujú programátori.  

Prvou témou (2. 3. 2020) je Chladiace veže po matematicky. Tieto zariadenia nesmú chýbať v žiadnej tepelnej elektrárni. Čím sú ale také špeciálne a prečo im nestačia obyčajné komíny? Aj to sú otázky, na ktoré dokáže odpovedať matematika. Spoločne sa bližšie pozrieme na matematickú podstatu chladiacich veží, ktorú si vysvetlíme prostredníctvom jednoduchej konštrukcie zložito vyzerajúceho matematického povrchu – rotačného hyperboloidu.

Workshop je zameraný na vysvetlenie matematickej podstaty plochy rotačného hyperboloidu a ukážku možností jeho jednoduchej výroby. Návštevníkom predstavia reálne použitie tohto tvaru aj s vysvetlením, prečo je v niektorých prípadoch najvhodnejší. Dostanú odpoveď aj na otázku, aká matematika sa za ním skrýva a aké vlastnosti tento objekt má. Potom si vytvoria jeho jednoduchý model, na ktorom budú odprezentované základné vlastnosti. Lektor predstaví aj iné možnosti jeho konštrukcie na iných, už vytvorených modeloch.

Papyrus, pergamen – čo je ďalšie? Je téma na stredu (4. 3. 2020). Ľudia už od pradávna chceli byť múdri a informovaní. Keď však už bolo múdrosti a informácii veľa, bolo potrebné si ich zapísať a uchovať. Tak prišli k nápadu vyrobiť papyrus. Ten prešiel dlhou históriou až k dnešnému papieru, ktorého výroba a používanie dnes už stojí pred ďalšou veľkou výzvou. Ako ho používať niekoľkokrát, aby sme nemuseli toľko ubližovať prírode? Ako s ním zaobchádzať šetrne? Na novom ekologickom workshope sa práve o téme recyklácie papiera dozviete viac, ba dokonca si ju v jej najjednoduchšej podobe aj vyskúšate.

Aktivita je zameraná na tvorbu recyklovaného papiera zo starých novín, či použitých stránok kancelárskeho papiera. Takto vytvorený papier má rôzne ďalšie využitie od dekoračných po praktické účely.

Ďalší workshop (5. 3. 2020) bude venovaný téme Molekula života: ako ju nájsť? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo je to molekula života? Kde by ste ju asi hľadali? Dnes už našťastie vieme, že je to DNA a vieme dokonca aj to, ako vyzerá vďaka výskumu dvoch šikovných pánov – Watsona a Cricka.. Ak ju chcete taktiež nájsť s vidieť na vlastné oči, stačí prísť do Steelparku a užiť si s nami experimenty. Aktivita je zameraná na extrakciu DNA a jej zviditeľnenie domácim spôsobom – z ovocia alebo zeleniny. V závere workshopu si návštevníci budú skúšať extrahovať a zviditeľniť vlastnú DNA.

Nové vedomosti načerpajú návštevníci z posledného prázdninového stretnutia Scratch – Pong rider (6. 3. 2020 o 14:00). Vyskúšajú si, ako pracujú programátori a ako sa tvorí a programuje jednoduchá počítačová hra.

Vstupné:

2 € (pondelok, streda, štvrtok)

4 € (piatok)

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.