Jiří Černický: Metodické sny – výstava

Dátum a čas:
utorok - 22. 11. 2016 - nedeľa - 22. 01. 2017 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kunsthalle/Hala umenia Košice


V Kunsthalle/Hale umenia vystavuje v rámci festivalu súčasného umenia ARS NOVA od 23. novembra 2016 do 22. januára 2017 svoje diela český vizuálny umelec, autor experimentálnych a intermediálnych projektov Jiří Černický, laureát ceny Jindřicha Chalupeckého (1998). V súčasnosti je vedúcim Ateliéru maľby na Vysokej škole umelecko-priemyselnej v Prahe. V Košiciach sa prezentuje výstavou pod názvom Metodické sny.

Na výtvarnej scéne sa sebavedomo pohybuje od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, či už v renomovaných inštitúciách alebo v alternatívnych priestoroch. Začiatky jeho tvorby sú späté s industriálnym prostredím severných Čiech, kedy v rade radikálnych performancií a esteticky surových inštalačných realizácií reagoval na vypätú sociálnu a ekologickú situáciu, charakteristickú pre tento región (napríklad participačný performatívny projekt Slzy pre Etiópiu, 1993-1994).

V realizáciách, sústredených na výstave, Jiří Černický ďalej rozvíja dlhodobo sledovaný koncept vizionárskeho aktivizmu, vedený vierou v potenciál umenia, v jeho možnosti iniciovať spoločenskú zmenu, a to prostredníctvom revolučného socio-kultúrneho aktu. Podľa kurátora Michala Kolečka takýto postup možno predovšetkým interpretovať ako presvedčivé hľadanie umeleckej pravdy, ktorú kanadský filozof a estetik Lambert Zuidervaart nachádza v procese „dynamickej korelácie medzi imaginárnou otvorenosťou a imaginárnou presvedčivosťou“.

Vstupné: 1 €

S finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

 

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.