Joa Zak & Mark Starel: Statistical Every Day – výstava

Dátum a čas:
štvrtok - 13. 08. 2020 - sobota - 29. 08. 2020 - 11:00 - 18:00

Miesto konania:
Kunsthalle/Hala umenia Košice


Takmer vždy sa nájde argument „pre a proti“. Takzvaný „vedecký obraz“ je postavený na neustálom spochybňovaní – nehľadá istotu či postulát pravdivosti, ale snaží sa všetko vyvrátiť. Až to, čo sa spochybniť nedá, je možnou potenciálnou pravdou. Azda aj preto, že súčasná doba „ne-voľnosti“ je poznačená množstvom alternatív, ktorými žijeme. Čím väčšiu máme slobodu, tým viac potrebujeme svoju voľbu zdôvodniť.

Mark Starel sa nám svojimi štatistickými obrazmi (Statistical paintings) či animáciami snaží pomôcť s nachádzaním zdôvodnení a nazerá na „kúsky“ života zhora. De facto filtruje jednotlivé alternatívy žitia skrz štatistickú realitu. V sériách malieb (diela – Leisure Trips, Sens życia, Family a ďalšie) ponúka časti abstraktného „koláča“, ktorý je nevyhnutnou súčasťou selekcie a výsledkom našej individuálnej voľby.

Infostetika umelkyne Joany Zak pracuje so zbieraním a ukladaním dát každodenného života. V sérii obrazov „Joa Activities“ svojim spôsobom reflektuje „škandál“ konzumnej spoločnosti. Denne produkujeme množstvo rozhodnutí a pohybov, no nie vždy na základe logických zdôvodnení. Naša identita je tak zvyčajne konflikt, ktorý sa transformuje do jednotlivých riešení.

Výstava „Statistical Every Day“ v rámci výstavného projektu Creative Playgrounds v Kunsthalle/Hale umenia (13. – 29. 8. 2020) pracuje s autorskou vizualizáciou dát, a to spôsobom, ktorý je vlastný postmediálnym a konceptuálnym stratégiám súčasného obrazu. Závesné dielo expanduje a paradoxne sa stáva súčasťou individuálnej voľby. Áno, éra postinternetu a jeho špecifická familiárna výrazovosť ponúka stále množstvo vizuálnych podnetov, ktoré je možné pretaviť do umeleckého konceptu. Diela Marka Starela a Joany Zak potvrdzujú, že mixmedialita a globálna komunikácia je prirodzeným dôsledkom, ale aj dôvodom k zamysleniu sa.

Kurátor Martin Kudla.

Joa Zak (*1979 / PL) v roku 2015 získala doktorát na Inštitúte výtvarných umení Univerzity Jana Kochanowského v Kielciach, Poľsko. Je autorkou viacerých samostatných výstav a účastníčkou kolektívnych výstav v Poľsku a v zahraničí, okrem iného: Glaspavillon „Hans-Schmitz-Haus“, Rheinbach, Nemecko; A B Contemporary, Armin Berger Galerie Zurich, Švajčiarsko; XX1 Galéria, Varšava, Poľsko; Galéria abstraktných projektov, Paríž, Francúzsko; Galéria Umelka, Bratislava.

Umelkyňa tvorí v rámci umeleckého hnutia Discursive Geometry. Vo svojich dielach spracúva spoločenské správanie ľudí súvisiace s ich pohybom v súkromných a verejných priestoroch ako vizuálnu etnografiu. Často pracuje so simultánnou kresbou ako autorskou databázou intuitívneho pohybu vo vlastnom byte. Žije a pracuje v poľskom meste Kielce.

Mark Starel (*1960 / PL), vlastným menom Wieslaw Luczaj, je profesorom  na Inštitúte výtvarných umení Univerzity Jana Kochanowského v Kielciach a na Akadémii výtvarných umení vo Varšave. Je autorom viac ako 30 samostatných výstav a účastníkom viac ako 200 skupinových výstav v Poľsku a v zahraničí (Európa, Ázia, Kanada a USA). Je organizátorom národných a medzinárodných eventov, workshopov, sympózií a konferencií. V roku 2011 spolu so skupinou európskych umelcov založil medzinárodné umelecké hnutie Discursive Geometry.

Východiskovým bodom jeho tvorby je predpoklad, že súčasná realita je štatistická realita. Obvykle pracuje v sériách diel, ktoré nazýva štatistické maľby. Štatistické údaje, ktoré sú mu inšpiráciou a ktoré spracúva podľa ich numerického usporiadania, sa týkajú širokého záberu sociálnych javov ako demografický rast, environmentálne problémy súvisiace s výrubom dažďových pralesov či názorové postoje Poliakov k trestu smrti, náboženstvu, pohlaviu, starobe a iné. Umelec žije a pracuje v poľskom meste Kielce.

Martin Kudla (*1983 / SK) je intermediálny umelec, kurátor a kultúrny aktivista zaoberajúci sa presahmi klasických a nových médií v súčasnom vizuálnom umení. Pracuje s kontextom infostetiky, postmodernej filozofie a sociológie. Momentálne pôsobí v Ateliéri nových médií na Fakulte umení technickej univerzity v Košiciach. Je členom voľného zoskupenia umelcov DIG (Digital Intervention Group) a media-artovej DIG gallery.

Výstava je sprístupnená denne okrem pondelka v čase 11:00 – 18:00 hod.

Vstupné: 2 €

 

 

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.