Katarína Balúnová: Evergreen – výstava

Dátum a čas:
štvrtok - 13. 08. 2020 - sobota - 29. 08. 2020 - 11:00 - 18:00

Miesto konania:
Kunsthalle/Hala umenia Košice


Výstava Kataríny Balúnovej Evergreen v rámci výstavného formátu Creative Playgrounds v Kunsthalle/Hale umenia (13. – 29. 8. 2020) reflektuje tému dystópie v tesnej blízkosti (Slovenského) raja, pričom jej názov odkazuje na večnú pieseň o návrate a zároveň na čoraz naliehavejšie ekologické otázky súčasnosti.

Autorka v multimediálnej inštalácii čerpá inšpiráciu z rodného kraja regiónu stredného Spiša, ktorý je vstupnou bránou do Národného parku Slovenský raj. Na prvý pohľad poetická krajina skrýva dlhodobo neriešené sociálne a ekologické problémy ako dôsledky rozvoja ťažkého priemyslu v období socializmu.

Železorudné bane Rudňany boli v bývalom Československu najväčším podnikom na dobývanie železnej rudy a dodávateľom ortuti. Fabrika po pretrvávajúcich problémoch ukončila svoju činnosť v roku 1993, čo malo za následok nárast nezamestnanosti a celkový sociálny úpadok okolitých obcí. Desaťročia vysokej produkcie zastaranou technológiou vytvorili za fabrikou rozsiahle, ekologicky nebezpečné suché odkalisko, ktoré tam je neriešené dodnes.

Audiovizuálny záznam zobrazuje odkalisko za nefungujúcou továrňou, Ortuťovňou NPZ v tesnej blízkosti obce Oľšo. Kontaminovaný piesok obsahuje vysokú koncentráciu ťažkých kovov ako ortuť, arzén, kadmium či olovo, ktoré sa prostredníctvom vetra či spodných vôd dostávajú do okolia.

Urobilo sa pritom málo výskumov kvality okolitej pôdy, úrady sa problematikou nechcú zaoberať, ľudia nie sú informovaní o nebezpečenstve. Obec Oľšo, ktorá bola za socializmu vysťahovaná z dôvodu nevhodných životných podmienok pre blízkosť fabriky, znova ožíva. Ľudia tam kupujú lacné pozemky, aby si postavili bývanie. Vzniklo tam dokonca zábavné stredisko, ktoré svojou ľahkovážnou atmosférou ostro kontrastuje s neďalekým skeletom továrne. Autorka inštaluje performatívny záber kúpania sa v  bazéne daného zábavného strediska do projekcie odkaliska, aby tak upozornila na blízkosť neviditeľného či nevideného nebezpečenstva. Výstava Kataríny Balúnovej bola podporená z verejných zdrojov prostredníctvom Fondu na podporu umenia.

Katarína Balúnová (*1982) študovala súčasnú maľbu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach u doc. Adama Szentpéteryho (2004 – 2010) a absolvovala doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici pod vedením doc. Štefana Balázsa (2019). V rokoch 2018 až 2019 navštevovala Hungarian University of Fine Arts v Budapešti v ateliéri prof. Frigyes Kőniga.
Vo svojej tvorbe pracuje na rozhraní viacerých médií, od maľby cez inštaláciu po objekt a video. Hlavnou témou jej práce je mesto, utópia, hľadanie raja a oscilácia medzi minulosťou a budúcnosťou. Aktívne vystavuje doma i v zahraničí (AU, CN, CY, EG, DE, FR, GR, IT, LT, LV, UK, USA a v ďalších krajinách). V roku 2013 bola finalistkou súťaže Modessque Painting Contest Nadácie New Era Art Foundation vo Varšave (PL). V roku 2014 bola finalistkou NOlab Art Contest v Miláne (IT) a Maľba roka Nadácie VÚB (SK). V roku 2015 bola vybraná na účasť na 6th Beijing International Art Biennale (National Art Museum of China). V rokoch 2015 a 2017 bola nominovaná na cenu Bloom Award by Warsteiner, Kolín nad Rýnom (DE). V roku 2017 bola selektovaná medzinárodnou porotou na sympózium Mark Rothko 2017 (Centrum umenia Marka Rothka, Daugavpils, Lotyšsko). V roku 2018 získala Visegrad fund štipendium pre umelecko-vedecký výskum na Hungarian University of Fine Arts v Budapešti a v roku 2019 získala cenu Martina Benku Fondu výtvarných umení za výtvarnú tvorbu.

Kurátorka: Dr. phil. Mag. art Denise Herz (AT)
Odborná spolupráca: Ing. Dušan Bevilaqua

Výstava je sprístupnená denne okrem pondelka v čase 11:00 – 18:00 hod.

Vstupné: 2 €


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.